Windows 8 rośnie w siłę

W ciągu dwóch ostatnich miesięcy najnowszy system operacyjny Microsoftu zwiększył o 3,5% swój udział w rynku. Z Windows 8 korzysta obecnie blisko 10% komputerów pracujących pod kontrolą systemów z rodziny Windows. 

Z danych, udostępnionych przez firmę Net Applications, wynika, że to jeden z największych wzrostów popularności Windows 8 od momentu premiery tego OS-u. Zdaniem analityków, jest to efekt akcji "back to school", czyli masowego kupowania komputerów przez uczniów i studentów wracających po wakacjach do szkół (dodajmy, że zdecydowana większość dostępnych w tym okresie komputerów sprzedawana była z preinstalowanym Windows 8).

Według Net Applications, obecnie z Windows 8 korzysta 9,8% wszystkich użytkowników Windows. Co ciekawe, co 10 z nich ma już zainstalowaną aktualizację 8.1, która oficjalnie nie została jeszcze udostępniona w wersji finalnej (ale jest dostępne jej wydanie testowe). 

Zobacz również:

  • Rola sieci w transformacji biznesu
  • Laptop, a może komputer stacjonarny? Jak wygląda rynek?
  • Zbliża się ostateczny koniec wsparcia dla Windows 8

W analizowanym okresie (sierpień-wrzesień) odnotowano również kolejny spadek udziału w rynku systemów Windows XP (obecnie jest on zainstalowano średnio na co 3 komputerze z Windows) oraz Windows Vista (8,5% udziału) – oba tracą użytkowników właśnie na rzecz Windows 8. Warto też przy okazji dodać, że rekordowo wysoki udział w rynku odnotował system Apple OS X– wedle danych Net Applications pod koniec września był on zainstalowany na 7,5% z komputerów odwiedzających monitorowane przez firmę strony WWW (czyli ok. 40 tys. popularnych witryn).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200