Windows 8 poniżej oczekiwań oraz zaskakująco duży udział w rynku systemu XP

Jak podaje firma analityczna Net Applications, system operacyjny Windows 8 (włączając w to bezpłatny update Windows 8.1) zarządza obecnie co dziesiątym komputerem Windows (dokładnie jest to 10,2%). Badanie ujawniło też, że po raz pierwszy od premiery systemu Windows 8 (co miało miejsce w październiku  2012 r.) nie zdobywa on już tak gwałtownie nowych zwolenników i na dodatek trzeci miesiąc z rzędu krzywa obrazująca wzrost udziału tego oprogramowania w rynku nie pnie się już tak szybko w górę.

Ciekawe jest to, że system operacyjny Windows 7 mógł się pochwalić po 13 miesiącach obecności na rynku tym, że zarządzał wtedy co piątym komputerem Windows (niewiele ponad 20%). Analitycy zwracają uwagę na fakt, że na tym tle Windows 8 ze swoimi dziesięcioma procentami z ułamkiem prezentuje się słabo.

Udział systemu Windows 7 wzrósł o ułamek procenta (dokładnie o dwie dziesiąte). System ten zarządza obecnie ponad połową wszystkich komputerów Windows (dokładnie 51,3%), a biorąc pod uwagę wszystkie systemy operacyjne zarządzające komputerami, jest to 46.6% .

Zobacz również:

  • Asseco Poland podsumowało wyniki uzyskane w I kwartale tego roku
  • Microsoft wycofuje asystenta głosowego Cortana z Windows 10/11

Kolejna, chyba niedobra dla firmy Microsoft wiadomość jest taka, że udział systemu Windows XP co prawda spada, ale krzywa tego spadku jest coraz bardziej płaska. Ten liczący sobie już 12 lat system (który przestanie być przez Microsoft wspierany od kwietnia 2014 r.) wciąż zarządza więcej niż co trzecim komputerem (biorąc pod uwagę wszystkie systemy operacyjne), a biorąc pod uwagę komputery Windows, jest to 34,4%).

Jednak wszystkie wersje systemu Windows zarządzają obecnie dziewięcioma komputerami na dziesięć pracujących. Drugie miejsce w tym rankingu zajmuje system OS X (7,6%), a trzecie Linux (1,6%).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200