Windows 8 dostępny do ściągnięcia dla wszystkich

Microsoft umożliwił pobranie i przetestowanie najnowszej wersji swojego systemu operacyjnego każdemu, kto ma na to ochotę. Taką decyzję podjęto po raz pierwszy w historii firmy!

W październiku 2008 roku nową wersję Windows 7 - na tak wczesnym etapie - otrzymali jedynie programiści i partnerzy firmy, aby móc dostosować do niej swoje aplikacje. Nie zapobiegło to jednak pojawieniu się - zaledwie w ciągu kilku godzin - wersji beta tego systemu na serwisach wymiany plików. Dlatego też betę Windows 8 firma postanowiła sama udostępnić ostrzegając jednak "mniej doświadczonych" użytkowników przed niebezpieczeństwami związanymi z jej zainstalowaniem na ich komputerach.

"Wymyśliliśmy Windows na nowo. Począwszy od chipsetu, aż po wrażenia użytkownika. Windows 8 zapewnia szereg nowych możliwości bez żadnych kompromisów" - przekonywał na - skierowanej do programistów - konferencji BUILD Steven Sinofsky, kierujący działami Windows i Windows Live w Microsoft.

Zobacz również:

  • Wkrótce premiera kolejnej wersji aplikacji Outlook dla systemu Android

Wersja Windows 8 Developer Preview pojawiła się na stronach Microsoftu wczoraj (13 września) o 16:00 czasu polskiego. Wersja 32-bitowa to plik 2,8 GB, 64-bitowa 3,6 GB, a taka sama wersja z pakietem narzędzi dla programistów (Microsoft Visual Studio 11 Express i SDK) to już 4,8 GB. Microsoft nie wprowadził żadnych ograniczeń dla osób, które chciałyby ściągnąć i testować Windows 8. Wszystkie pliki dostępne są jako obraz dysku w formacie ISO, które muszą być skopiowane na płytę DVD lub dysk flash w celu instalacji nowego systemu operacyjnego Microsoftu. Wersje 32- i 64-bitowa potrzebują odpowiednio 1GB i 2GB pamięci RAM oraz 16GB i 20GB powierzchni na dysku twardym.

Wczoraj (13 września) odbyła się też prezentacja możliwości oferowanych przez aplikacje przygotowane już dla nowego systemu operacyjnego koncernu z Redmond. Na konferencji BUILD zaprezentowano ich twórców na oficjalnej konferencji promującej Windows 8.

A oto jak będzie wyglądać i działać Windows 8. Na wideo można zobaczyć też w jaki sposób powstaje nowy system operacyjny Microsoftu. Film nakręcono w pokoju projektantów jego interfejsu, który przypomina ten z Windows Phone 7. Windows 8 wprowadza bowiem nowy interfejs Metro zaprojektowany pod kątem dotyku, który ma od razu pokazywać informacje ważne dla użytkownika. "Interfejs w stylu Metro działa równie dobrze z myszą, jak i z klawiaturą" - zapewniają przedstawiciele Microsoftu.

Kluczowym elementem Windows 8 ma być także Internet Explorer 10, zapewniający szybkie i płynne przeglądanie za pomocą dotyku. Dodatkowo aplikacje w Windows 8 komunikują się ze sobą. Można na przykład łatwo wybierać i wysyłać pocztą e-mail zdjęcia z różnych miejsc, takich jak Facebook, Flickr lub lokalny dysk twardy.

Windows 8 wspiera obsługę układów ARM, urządzeń x86 (a także x32 i x64), dotyku i czujników. "Oznacza, że Windows 8 działa doskonale na szerokim spektrum urządzeń, od 10-calowych tabletów i laptopów do komputerów typu all-in-one z 27-calowymi ekranami wysokiej rozdzielczości" - przekonuje Microsoft.

Jak szybko będzie uruchamiać się Windows 8? Oto pokaz na żywo.

Aktualizacja: 14 września 2011 14:10

Dodaliśmy nowe materiały do artykułu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200