Windows 8 będzie wspierać natywnie połączenia USB 3.0

Microsoft wprowadzi do systemu operacyjnego Windows 8 obsługę USB 3.0. W opinii analityków połączenia takie będą prawdopodobnie rywalizować w przyszłości z szybkimi połączeniami opartymi na intelowskiej technologii Thunderbolt.

Standard USB 3.0 (następca standardu USB 2.0) pozwala transferować dane (wymieniane między komputerem i urządzeniami peryferyjnymi, takimi jak pamięci masowe czy kamery) 10 razy szybciej niż jego poprzednik. Większość używanych obecnie notebooków i komputerów desktop jest wyposażonych w porty USB 2.0 i wielu producentów oferuje użytkownikom porty USB 3.0 jako rozwiązanie opcjonalne. System operacyjny Windows 7 nie obsługuje połączeń USB 3.0, ale producenci urządzeń peryferyjnych oferują użytkownikom sterowniki umożliwiające połączenia zgodne z tym standardem.

Rosnące zainteresowanie USB 3.0 spowodowało, że Microsoft zdecydował się wprowadzić natywne wsparcie dla tego typu połączeń do systemu Windows 8. Przewiduje się, że w 2015 r. wszystkie nowe komputery PC będą wyposażane w porty USB 3.0, a na rynek trafi wtedy ponad 2 mld urządzeń obsługujących tę nową technologię, określaną mianem SuperSpeed USB.

Zobacz również:

  • Sam Altman triumfalnie wraca do OpenAI
  • Zbliża się ostateczny koniec wsparcia dla Windows 8

Microsoft informuje, że oprogramowanie USB 3.0 włączone do systemu Windows 8 będzie pracować w trybie plug-and-play. Ponieważ na rynku nie ma obecnie zbyt wielu urządzeń USB 3.0, Microsoft buduje wirtualne urządzenia (w tym porty i huby) symulujące pracę tego typu połączeń, sprawdzając w ten sposób zgodność zaprojektowanego oprogramowania USB 3.0 z tym standardem.

Inne firmy też interesują się standardem USB 3.0. Intel zapowiedział np., że chipsety towarzyszące procesorom Ivy Bridge (które wejdą na rynek na początku 2012 r.) będą na pewno wspierać połączenia USB 3.0. AMD poszedł jeszcze dalej i produkuje już chipsety Fusion, które wspierają połączenia USB 3.0.

Połączenia USB 3.0 mogą transferować dane z szybkością do 5 Gb/s, to jest dwa razy wolniej niż intelowska technologia Thunderbolt (10 Gb/s). Technologię Thunderbolt (którą wykorzystuje już w swoich produktach Apple) traktowano na początku jako alternatywę dla połączeń USB 3.0, ale Intel zapowiedział, że będzie to tylko kolejna do wyboru metoda transferu danych, tak jak ma to miejsce w przypadku połączeń IEEE1394 czy Firewire.

Technologia Thunderbolt (wykorzystująca okablowanie miedziane; w przyszłości będą to być może światłowody) obsługuje obecnie protokoły PCI Express i DisplayPort. Połączenia Thunderbolt nie wymagają żadnego dodatkowego wsparcia ze strony systemów operacyjnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200