Windows 8 będzie miał wbudowaną obsługę wirtualizacji

W kolejnej wersji Windows - znanej na razie pod roboczą nazwą Windows 8 - pojawi się możliwość uruchamiania innych systemów operacyjnych w środowiskach wirtualnych.

Obecnie oferowane przez Microsoft oprogramowanie wirtualizacyjne było dostępne jedynie na komputerach pracujących pod kontrolą systemów z linii Windows Server. Użytkownicy, którym zależało na uruchamianiu maszyn wirtualnych np. w Windows 7, musieli skorzystać z rozwiązań konkurencji, np. Virtual Box Oracle'a czy VMware Workstation.

"Tworząc Windows 8 skupiliśmy się m.in. na wprowadzeniu obsługi Hyper-V również do konsumenckiej wersji. W skrócie rzecz ujmując, Hyper-V umożliwi użytkownikom Windows 8 uruchomienie więcej niż jednej instancji 32- lub 64-bitowego systemu operacyjnego, w tym samym czasie i na tym samym komputerze. Takie systemy będą uruchamiane w maszynie wirtualnej" - wyjaśnia w firmowym blogu Mathew John, szef zespołu odpowiedzialnego za rozwijanie Hyper-V.

Zobacz również:

  • 5 priorytetów, które obniżają koszty chmury i usprawniają operacje IT

Zdaniem przedstawicieli koncernu, nowa funkcja będzie szczególnie użyteczna dla programistów oraz administratorów. Developerom pozwoli np. na bezpieczne testowanie aplikacji, bez ryzyka spowodowania jakiejś awarii w podstawowym systemie operacyjnym. Z kolei administratorzy będą mogli dzięki nowym narzędziom standaryzować oprogramowanie wirtualizacyjne wykorzystywane w organizacji (innymi słowy - w pełni przesiąść się na Hyper-V).

Nowa funkcja działać będzie wyłącznie na maszynach x86 i będzie wymagała 64-bitowych procesorów (aczkolwiek uruchamiane na nich oprogramowanie może być 32-bitowe). Microsoft spodziewa się, że na komputerze wyposażonym w 4 GB pamięci RAM będzie można wygodnie uruchamiać jednocześnie do czterech maszyn wirtualnych (liczbę tę można zwiększyć - ale niezbędne może okazać się zwiększenie pojemności RAM).

Wyposażenie Windows 8 w obsługę Hyper-V pozwoli użytkownikom "konsumenckiego" Windowsa korzystać z wielu funkcji zarezerwowanych do tej pory dla osób korzystających z linii Windows Server. Możliwe będzie np. przenoszenie działającej wirtualnej maszyny z jednego dysku na drugi (bez zakłóceń), a także wyświetlanie obrazu z wirtualnej maszyny na wielu ekranach (również zdalnych).

Warto jednak zaznaczyć, że niektóre funkcje Windows nie będą działały poprawnie w zwirtualizowanym środowisku - chodzi m.in. o system szyfrowania BitLocker (który do sprawnego funkcjonowania potrzebuje bezpośredniego dostępu do modułu sprzętowego TPM - Trusted Platform Module). Może również wystąpić problem z funkcjonowaniem aplikacji, które wykorzystują układ graficzny (GPU) do przetwarzania danych.

Microsoft już od pewnego czasu cyklicznie udostępnia nowe informacje o Windows 8 - niedawno firma poinformowała m.in. o wprowadzeniu w Explorerze znanego z MS Office interfejsu o nazwie Wstążka (Ribbon) oraz o tym, że w nowym systemie dostępny będzie zarówno znany z Windows Phone 7 interfejs Metro, jak i klasyczny desktop Windows. Więcej o systemie dowiemy się również prawdopodobnie na przyszłotygodniowej konferencji Professional Developers Conference, która odbędzie się w USA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200