"Windows 7 pożera RAM?" - to bzdura!

"Windows 7 korzysta w trakcie pracy z niemal pełnych zasobów pamięci RAM. Najnowszy OS Microsoftu pod tym względem notuje dwa razy gorszy wynik niż lata starszy Windows XP" - podał ostatnio do wiadomości Craig Barth z firmy Devil Mountain. Śledztwo internautów i dziennikarzy szybko dowiodło, że powyższy raport jest kłamliwy, a jego autor - niewiarygodny. Sprawę szczegółowo opisał ZDNet.

W ubiegłym tygodniu zachodnie serwisy technologiczne powtórzyły raport firmy Devil Mountain, która stwierdziła, że Windows 7 ma tendencję do wykorzystywania maksymalnej ilości zasobów RAM znajdujących się w obsługiwanym komputerze.

Sprawa szybko wzbudziła reakcję internautów, blogerów oraz dziennikarzy, którzy poważyli wiarygodność raportu. Śledztwo przeprowadzone przez Larry'ego Dignana, reportera serwisu ZDNet, wykazało, że Devil Mountain to niewielka firma z fikcyjnym właścicielem. Okazało się, że cytowany w mediach Craig Barth, przedstawiany jako szef działu technologii Devil Mountain, to de facto Randall C. Kennedy - dziennikarz amerykańskiego serwisu InfoWorld i bloger piszący na tematy technologiczne. Kennedy wymyślił postać Bartha by uwiarygodnić swoje doniesienia w mediach.

Zobacz również:

Jednocześnie ustalono, że Devil Mountain faktycznie zajmuje się badaniami Windows i Internet Explorera, jednak trudno uwierzyć w jakość i wiarygodność raportów firmy. Szybko ustalono, że Devil Mountain od kilku lat była dla Microsoftu cierniem bo publikowała raporty o wadach oprogramowania giganta.

Poniżej przedstawiamy część uwag autora raportu o rzekomym obciążaniu pamięci RAM przez Windows 7. Podkreślamy jednak, że poniższe dane pochodzą od firmy wątpliwej reputacji i nie powinny być postrzegane jako wiarygodne (!)

  • "Średnio około 86% maszyn wyposażonych w Windows 7 i monitorowanych w puli XPnet regularnie wykorzystuje aż 90% - 95% dostępnej pamięci RAM i następnie wspomaga realizację zadań i procesów podręczną pamięcią wirtualną. Zjawisko to powoduje niepokojące i gwałtowne spadki wydajności systemu"
  • "Znaczna większość maszyn z Windows 7 monitorowanych w ostatnich miesiącach w ramach XPnetu notowała znaczne obciążenia na pamięci RAM. Z punktu widzenia wydajności ma to bardzo zły wpływ na komputer"
  • "Fakt, że Windows 7 zużywa tyle pamięci RAM jest jeszcze bardziej niepokojący w świetle tego, że komputery z tym OS mają zwykle znacznie więcej zasobów sprzętowych niż maszyny z XP. PC z Windows 7 mają średnio około 3,3GB pamięci RAM. Dla porównania - pecety z Windows XP mają średnio tylko 1,7GB pamięci RAM, a z Windows Vista - 2,7GB RAM."
  • "Komputery z Windows 7 mają do dyspozycji niemal dwa razy więcej pamięci RAM. te wyniki pokazują więc skalę tego, o ile bardziej Windows 7 jest rozbudowany i kompleksowy"
  • "Dane z XPnetu nie pozwalają dokładnie określić czy odnotowane zużycie pamięci w Windows 7 było spowodowane błędami systemu czy też większą liczbą obsługiwanych aplikacji."

Aktualizacja: 22 lutego 2010 13:44

Śledztwo internautów i dziennikarzy dowiodło, że raport o obciążaniu pamięci RAM przez Windows 7 jest kłamliwy, a jego autor - niewiarygodny. Zaktualizowaliśmy treść wiadomości o wiarygodne informacje.


TOP 200