Windows 7: porady dla administratorów IT

Administratorzy ciągle muszą się czegoś uczyć. Wirtualizacja serwera czy desktopa, Exchange, SharePoint - to niekończący się zalew nowych zagadnień, które trzeba poznać. Przy tak dużej liczbie produktów może zabraknąć wiedzy o mechanizmach nie tak już nowego Windows 7. Podajemy kilkanaście wskazówek związanych z Windows 7, które mogą okazać się przydatne.

Ikony paska zadań i klawisze skrótów. Do otwarcia aplikacji widniejących na pasku zadań za pomocą klawiszy skrótu, należy po prostu nacisnąć klawisz Windows i wybrać na klawiaturze liczbę, która odpowiada pozycji ikony na pasku zadań: np., jeżeli na pierwszej pozycji, licząc od strony prawej, jest ikona Internet Explorer, to dla otwarcia IE należy nacisnąć "Windows" i "1".

Paint i WordPad wykorzystują nowy interfejs wstążkowy. Ponadto Paint ma nowe pędzelki, a obie aplikacje mają nową opcję Zapisz jako. Aczkolwiek nadal nie można otworzyć więcej niż jednego pliku w tych aplikacjach.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Rejestrator problemów - nowe narzędzie pozwalające na zdalną pomoc w rozwiązaniu problemu z komputerem. Należy uruchomić z menu Start program psr.exe, który automatycznie rejestruje kolejne kroki wykonywane na komputerze (opis klikniętego miejsca i zrzut ekranu). Po zatrzymaniu rejestrowania, sesje są zapisywane w skompresowanym pliku MHTML (wariant HTML specyficzny dla IE), który można wysłać do działu pomocy technicznej lub specjalisty, który pomoże rozwiązać problem.

Kilka zegarów w obszarze powiadamiania. Użytkownicy współpracujący z osobami w różnych strefach czasowych mogą wyświetlać na pulpicie odpowiednie dla tych regionów zegary. W tym celu należy kliknąć zegar w obszarze powiadamiania, wybrać ustawienia daty i czasu i następnie zakładkę Zegary dodatkowe, gdzie można uaktywnić dwa dodatkowe zegary w różnych strefach czasowych.

Metoda szybkiego uruchamiania programów z uprawnieniami administratora. W celu otwarcia aplikacji z uprawnieniami administratora, zazwyczaj lokalizuje się ją poprzez menu Start i klikając prawym przyciskiem wybiera się z menu kontekstowego opcję Uruchom jako administrator. Można to jednak uprościć: wpisać nazwę programu w ramkę szybkiego wyszukiwania na dole menu Start i użyć klawiszy Ctrl-Shift-Enter.

Centrum akcji w Panelu sterowania zapewnia zarówno informacje związane z bezpieczeństwem, jak i utrzymaniem systemu. Zawiera też odnośniki do innych mechanizmów, takich jak np. ustawienia składowania.

Szybkie ustawienie sieci domowej. Aby udostępnić dokumenty i drukarki innym użytkownikom korzystającym w sieci z komputerów z Windows 7, można użyć mechanizmu o nazwie "Grupa domowa".

Lokalizowanie problemów niezawodności. Jeżeli komputer ma od czasu do czasu jakieś problemy, takie jak załamanie lub zawieszenie aplikacji, w ramce szybkiego wyszukiwania można wpisać "niezawodność" i w kategorii "Panel sterowania" otworzyć wyświetl historię niezawodności. Monitor niezawodności można też wybrać bezpośrednio w Panelu sterowania. Uzyskany w ten sposób ogląd historii problemów w określonym przedziale czasowym może pomóc w wyjaśnieniu przyczyn niektórych z nich.

Szybka diagnostyka wydajności systemu. Zamiast wybierać z menu Start Narzędzia administracyjne, Monitor wydajności i następnie raporty diagnostyczne systemu, można po prostu otworzyć wiersz poleceń i wpisać perfmon/report.

Ograniczenia dla użytkowników komputera. Skorzystanie z Kontroli rodzicielskiej w panelu sterowania pozwala nie tylko na kontrolowanie użytkowników domowych (dzieci), ale także użytkowników w bibliotekach, szkołach czy systemach kiosków nie kontrolowanych przez domenę lokalną.

Szybka praca z PowerShell. Interpretator komend PowerShell w wersji 2 znajdujący się w Windows 7, zapewnia również nową wersję semigraficznego narzędzia o nazwie PowerShell ISE (Integrated Scripting Environment). ISE jest podzielony na trzy części: dolna przeznaczona jest do bezpośredniego wpisywania komend, środkowa - do wyświetlania odpowiedzi, a górna dla skryptów, które można zachowywać w plikach PS1. Jedną z większych zalet PowerShell v2 są jego możliwości pracy zdalnej, pozwalające na wykonywanie zadań, z wykorzystaniem wiersza komend, na innych systemach.

Kontrola dostępu do aplikacji z pomocą AppLocker. Narzędzie to wykorzystuje reguły polityki i właściwości pliku w celu zapewnienia kontroli dostępu do aplikacji. Po wejściu do narzędzi administracyjnych wybieramy Zasady zabezpieczeń lokalnych i następnie Zasady sterowania aplikacjami, gdzie możemy tworzyć reguły polityki dostępu do aplikacji.

Automatyczne powiadamianie o błędach. Ponowne pojawienie się w Podglądzie zdarzeń określonego zdarzenia związanego z błędem może być zasygnalizowane np. za pośrednictwem poczty elektronicznej. W tym celu należy wybrać to zdarzenie i użyć opcji Dołącz zadanie do tego zdarzenia, gdzie w kolejnym kroku kreatora, związanym z określeniem podejmowanej akcji, należy zaznaczyć jedną z opcji: Uruchom pogram, Wyślij wiadomość e-mail, Wyświetl komunikat.

Sprawdzanie indeksu wydajności Windows (WEI). W ramce wyszukiwania należy wpisać WEI i kliknąć Sprawdź indeks wydajności systemu Windows w kategorii "Panel sterowania", aby uzyskać ocenę indywidualnych komponentów systemu. Można tu też dostosować ustawienia systemowe, żeby uzyskać wyższą punktację WEI.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200