Windows 7 bardziej popularny od Windows XP jeszcze w tym kwartale?

Ponad dekadę od wprowadzenia na rynek system Windows XP zaczyna coraz szybciej tracić użytkowników. W 2011 roku udział rynkowy Windows XP spadł o ponad 11 proc. W tym samym okresie najwięcej użytkowników zyskał system Windows 7.

Z analiz przeprowadzonych przez firmę Net Applications wynika, że pod koniec grudnia ubiegłego roku z systemu Windows XP korzystało statystycznie ok. 46,5 proc. internautów. To wynik najniższy od lat. Obecny na rynku od ponad dekady system traci udziały rynkowe w średnim tempie przekraczających 2 p. proc. miesięcznie. Rekordowy spadek rzędu 2,5 p. proc. zanotowano w październiku 2011 roku. Udział rynkowy poszczególnych systemów oszacowano na podstawie analizy pochodzących z 40 tys. witryn monitorowanych przez firmę Net Applications statystyk obejmujących ponad 160 mln unikalnych użytkowników.

Zdaniem analityków Net Applications na spadku popularności Windows XP zyskuje przede wszystkim system Windows 7. W okresie od września do grudnia zeszłego roku udział rynkowy Windows 7 powiększył się o ok. 6,4 proc. Według analityków wzrost ten miał miejsce głównie kosztem systemów Windows XP i Windows Vista. Jeśli dotychczasowe trendy utrzymają się to jeszcze w tym kwartale środowisko Windows 7 wyprzedzić platformę Windows XP na pozycji najpopularniejszego systemu operacyjnego dla komputerów osobistych. W grudniu zeszłego roku z najnowszej, dostępnej w sprzedaży wersji systemu operacyjnego firmy Microsoft korzystało ok. 37 proc. internautów.

Zobacz również:

Zdaniem ekspertów Windows 7 już niebawem dodatkowo zyska na popularności za sprawą planowanych w wielu firmach migracji do nowej, odpowiednio dojrzałej i objętej pełnym wsparciem technicznym wersji środowiska Windows. Zgodnie z oficjalnymi zapowiedziami okres podstawowego wsparcia technicznego systemu Windows XP zakończy się w kwietniu 2014 roku. Oznaczać będzie to m.in. zakończenie dalszych aktualizacji systemu.

Warto dodać, że według analiz Net Applications pod koniec 2011 roku trzecim najpopularniejszym środowiskiem operacyjnym dla komputerów osobistych, z udziałem na poziomie 8,44 proc., pozostawał system Windows Vista. Czwartą pozycję zajął system Mac OS X w wersji 10.6. Statystycznie korzystało z niego ok. 3 proc. internautów. W grudniu udział rynkowy systemu Mac OS X 10.7 oszacowano na poziomie 2 proc. Z systemów linuksowych korzystało tylko ok. 1,5 proc. internautów, którzy odwiedzili witryny analizowane przez firmę Net Applications.


TOP 200