Windows 7 Ultimate RTM złamane. Powód? Vista!

Wersja systemu Windows 7 Ultimate RTM została już złamana przez chińskich hakerów. Najciekawsze, że sprawcy skorzystali z tego samego rozwiązania, którego używano do łamania aktywacji licznych wersji Windows Vista.

Windows 7 Ultimate RTM złamane. Powód? Vista!

Kupiłeś laptop z Vistą? Możesz zrobić upgrade do Windows 7! Ponad 300 uprawnionych modeli na liście: PC World 9/2009

Zaledwie tydzień po ogłoszeniu przez Microsoft wersji RTM systemu Windows 7 hakerzy złamali jego wersję Ultimate. Przy okazji po raz kolejny potwierdziła się zasada, że Microsoft bardzo powoli uczy się na błędach - w procesie wykorzystano bowiem rozwiązanie używane do łamania aktywacji i weryfikacji poprzednich edycji Windows Vista (zobacz: Vista złamana!).

Hakerzy najpierw zdobyli ISO DVD OEM Windows 7 Ultimate od Lenovo, które z niewiadomych przyczyn znalazło się na forum firmy. Następnie wyeksportowali z niej plik boot.wim i z niego klucz Windows 7 OEM-SLP oraz certyfikat OEM dla Windows 7 Ultimate. Przed zastosowaniem narzędzi wystarczyło jedynie zmodyfikować kilka ustawień w BIOS i w ten sposób oszukać system, że urządzenie jest faktycznie maszyną OEM. W tym celu hakerzy zmienili Software Licensing Description Table (SLIC) przechowywane w pamięci systemowej podczas uruchamiania komputera.

Po tych zmianach system Windows 7 Ultimate traktował maszynę jako legalną OEM. Wykorzystanie OEM-SLP i certyfikatu OEM umożliwiało więc kompletną aktywację systemu, która nie wymagała już dalszej weryfikacji ze strony Microsoftu.

Dzięki przygotowanemu przez Chińczyków skryptowi slmgr.vbs można również przerobić wersję Box Windows 7 na OEM.

Softpedia podaje, że choć dysk OEM i wymagane pliki pochodzą od Lenovo, to sposób działa równie dobrze z urządzeniami Dell, HP czy MSI.

Microsoft poinformował, że zna sprawę. Firma dodała jedynie, że pobieranie nieautoryzowanych, nielegalnych i często zarażonych złośliwym oprogramowaniem plików z Sieci może zaszkodzić komputerowi użytkownika.

Sprawdź, jak kupić nawigację i zobacz najlepsze modele w Rankingu PC Worlda!

Promocyjne ceny nawigacji GPS w Sklepie idg.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200