Windows 2003 już za chwileczkę

Niespełna dwa miesiące pozostały do premiery długo oczekiwanego Windows Server 2003.

Niespełna dwa miesiące pozostały do premiery długo oczekiwanego Windows Server 2003.

''Międzynarodowa'' wersja systemu, który do niedawna określany był jako Windows .Net Server, trafi do sprzedaży 24 kwietnia br. Równocześnie Microsoft wprowadzi na rynek nową wersję pakietu narzędzi programistycznych Visual Studio .Net. Z tej okazji równocześnie w kilkudziesięciu krajach, w tym i w Polsce, odbędą się imprezy promujące nowe produkty.

System będzie dostępny w czterech odmianach: Web, Standard, Enterprise i Datacenter Edition. Spolszczone zostaną tylko wersje Standard i Enterprise (zapowiadane są na czerwiec br.). Ponadto Microsoft wprowadzi dwie 64-bitowe wersje systemu (Enterprise i Datacenter). Cena Windows Server 2003 ma być nieco niższa od ceny analogicznych wersji Windows 2000. Według przedstawicieli firmy wersja Standard dostarczana wraz z nowym komputerem będzie kosztować ok. 900 USD.

Kilkunastomiesięczne opóźnienie we wprowadzeniu na rynek nowej wersji serwerowej Windows jest tłumaczone m.in. pracami związanymi z inicjatywą Trustworthy Computing, mającą na celu poprawę bezpieczeństwa produktów oferowanych przez Microsoft. Zdaniem Microsoftu "domyślne" ustawienia funkcji mogących powodować zagrożenie zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa. Przykładowo, podstawowa konfiguracja przeglądarki internetowej nie pozwala na swobodne przeglądanie stron WWW - wyświetlanie zdjęć, słuchanie muzyki czy uruchamianie aplikacji Java możliwe jest dopiero po zmianie standardowych ustawień. Domyślnie wyłączony jest również serwer IIS. System oferuje również pełną kontrolę dostępu do plików, a poszczególne uprawnienia mogą być przyznawane na określony czas.

W 2002 r. Microsoft sprzedał w Polsce kilkanaście tysięcy kopii systemu wraz z nowymi serwerami. Ogromna większość zakupionego oprogramowania to wersja Standard.


TOP 200