Windows 2003: co dalej?

Windows Server 2003 zaledwie pojawił się na rynku, a użytkownicy już pytają: co dalej? To dlatego że nowy system operacyjny ma być pomostem do nowej generacji produktów i wprowadza nową formułę uaktualniania systemów operacyjnych.

Windows Server 2003 zaledwie pojawił się na rynku, a użytkownicy już pytają: co dalej? To dlatego że nowy system operacyjny ma być pomostem do nowej generacji produktów i wprowadza nową formułę uaktualniania systemów operacyjnych.

Windows 2003 ma stanowić fundament dla wielu produktów nowej generacji i mechanizmów uaktualniania, które są powiązane z tą nową platformą.

W kwietniu br. Microsoft określił nowy system operacyjny i trzynaście serwerów aplikacyjnych jako Windows Server System. Win 2003 jest podporą mających się ukazać niebawem produktów i usług, obejmujących zaawansowany system plików, środowiska współpracy, infrastrukturę zarządzania tożsamością, zarządzania prawami do treści cyfrowej i samonaprawczy system zarządzania.

Bezpośrednio po nich mają się pojawić zaawansowane usługi konferencyjne, oparte na technologii przejętej za 200 mln USD firmy PlaceWare; wsparcie System Definition Model (opartego na XML "spoiwa" powstających platform zarządzania Microsoftu) oraz technologia Virtual Server, która niedawno została udostępniona pierwszym użytkownikom do testowania.

W nadchodzących miesiącach mają się pojawić nowe produkty i mechanizmy opierające się na Win 2003: Office 2003, Exchange Server 2003, Real-Rime Communication Server, Windows SharePoint Services, Rights Management Services, Automated Deployment Services i narzędzia zarządzania System Center.

Microsoft zamierza także "podciągnąć" istniejące już produkty, które nie mogą pracować z Win 2003, takie jak BizTalk Server, Commerce Server i Content Management Server. Dla tych i 16 innych produktów są przygotowywane service packs, które uczynią je kompatybilne z nowym systemem operacyjnym.

Użytkownicy zastanawiają się jednak nad tym, jakie korzyści przyniesie im nowy system operacyjny w przyszłości. Jedną z głównych zmian jest sposób uaktualniania systemu - poza regularnym łataniem - uaktualnianie przyrostowe, zamiast "monolitycznego" odświeżania całego systemu operacyjnego.

Microsoft obmyślił trzy scenariusze dostarczania uaktualnień dla tej platformy. Pierwszy dotyczy nowych mechanizmów, które mogą być sprowadzane i instalowane bezpłatnie. Drugi obejmowałby mechanizmy dołączane, które są częścią pakietu licencyjnego 6.0 i Software Assurance. Natomiast trzeci stanowiłyby produkty niezależne, pracujące na platformie Win 2003.

Opcja druga jest ważna dla Microsoftu, ponieważ firma potrzebuje czegoś, co uzasadniałoby sens inwestowania w Software Assurance - usługi subskrypcyjnej uaktualnienia oprogramowania. Bez dodatków i przejściowych wydań Microsoft nie będzie miał nic, co może być przedmiotem subskrypcji, aż do czasu pojawienia się kolejnego głównego wydania systemu operacyjnego - o kryptonimie Blackcomb - które jest spodziewane nie wcześniej niż w roku 2007. Microsoft zapowiada przyrostowe uaktualnianie serwerowego systemu operacyjnego ok. 2005 r., związane z wydaniem kolejnej wersji klienckiego systemu operacyjnego o kryptonimie Longhorn.

Dotyczy to użytkowników z dwu- lub trzyletnim kontraktem Software Assurance na system operacyjny, którzy będą chcieli wiedzieć, co warta jest ta inwestycja. Czy przyrostowe uaktualnienie jest tą wartością - to pytanie, na które odpowiedź może pojawić się niebawem.

Windows Storage Server 2003

Produkt ten jest następcą Windows Powered NAS - technologii serwera plików, którą Microsoft licencjonuje na zasadzie OEM wytwórcom urządzeń pamięci sieciowych (NAS), takim jak HP, EMC, IBM, Dell, NEC i Fujitsu. Każdy z tych producentów dostarcza co najmniej jeden produkt NAS oparty na tej technologii.

Oprócz nowej nazwy, serwer plików zawiera także pewną liczbę nowych mechanizmów, obejmujących obsługę klastrowania urządzeń NAS, kopiowanie "point in time", replikację plików i "zaczepy" do Windows Server System - zestaw zapewniający zarządzanie różnorodnymi komponentami, takimi jak BizTalk Server i Exchange Server.

We wrześniu, kiedy Windows Storage Server 2003 ma pojawić się na rynku, swoje produkty wykorzystujące nowy serwer plików zamierzają udostępnić HP i EMC.

Exchange Server 2003

Z początkiem czerwca pojawiła się wersja RC1 nowego serwera pocztowego Microsoftu - Exchange Server 2003. Serwer ten jest dostępny w edycjach Standard i Enterprise.

Exchange Server 2003 Standard Edition może pracować jako dedykowany serwer pocztowy poza zaporą ogniową sieci przedsiębiorstwa. Takie umiejscowienie serwera może być pomocne w rozkładaniu obciążenia sieci, np. w sytuacji, gdy mechanizmy poczty internetowej są wykorzystywane intensywnie. W Exchange 2000 mechanizm ten był dostępny jedynie w edycji Enterprise.

Standard Edition jest przeznaczona do organizacji małych lub średnich firm, zatrudniających 50-5000 pracowników. Edycja Enterprise natomiast - do organizacji zatrudniających powyżej 5000 pracowników lub potrzebujących dużych zasobów pamięciowych poczty i mechanizmów klastrowania. W edycji Standard klastrowanie nie jest przewidziane, a pamięć poczty jest ograniczona.

Finalna wersja Exchange Server 2003 ma być dostępna w połowie lipca dla posiadaczy volume licenses, a w czwartym kwartale tego roku - w powszechnej sprzedaży.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200