Windows 11 podniósł w górę poprzeczkę dotyczącą warstwy sprzętowej komputera

Po zaprezentowaniu przez Microsoft systemu Windows 11 okazało się, że oprogramowania tego nie będzie można niestety instalować na wszystkich komputerach. Chodzi o to, że system ma określone wymagania dotyczące warstwy sprzętowej komputera, na którym będzie instalowany.

Windows 11

Komputer taki musi bowiem zawierać moduł TPM (Trusted Platform Module), który nie jest standardem i w wielu komputerach go nie ma. Są też sytuacje, w których fizycznie jest obecny, ale nie został aktywowany przez oprogramowanie BIOS zarządzające komputerem. TPM to specjalnie zaprojektowany układ scalony, który stoi na straży bezpieczeństwa komputera. Wspiera on funkcje kryptograficzne i jest instalowany na płycie głównej w przeznaczonym do tego celu gnieździe.

Microsoft informuje, że system Windows 11 będzie można instalować tylko na komputerach, które zawierają moduł TPM pracujący zgodnie ze specyfikacją 1.2 lub nowszą. Szkopuł w tym, że obecnie niewiele komputerów posiada taki moduł, gdyż nie jest to objęte żadnym standardem. Jednocześnie Microsoft zalecił producentom pecetów, aby w produkowanych właśnie urządzenia instalowali moduł TCP spełniający wymagania nowszej wersji tej specyfikacji (2.0).

Zobacz również:

  • Superaplikacje: kolejny ważny temat dla korporacyjnego IT?
  • Certyfikacja Intel Evo w biznesie - jakie są jej korzyści?
  • Sam Altman triumfalnie wraca do OpenAI

Należy też pamiętać, że w komputerach zawierających procesory najnowszej generacji produkowane przez firmy Intel oraz AMD, tego typu modułów w ogóle nie ma. Ich producenci wprowadzili bowiem rozwiązania TPM, które są realizowana przez oprogramowanie. W przypadku firmy Intel nosi ono nazwę PTT/Platform Trust Technology, a AMD nadał mu nazwę CPU fTPM. Takie komputery zaakceptują system Windows 11.

Co więc powinni robić posiadacze komputerów, w których nie ma modułu TPM, a zakładają, że w przyszłości przejdą na system Windows 11? Mogą sprawdzić, czy na płycie głównej znajduje się gniazdo akceptujące taki moduł i w razie takiej potrzeby zainstalować go w nim. Należy też sprawdzić czy BIOS zarządzający komputerem wspiera funkcję włączającą taki moduł i aktywować ją.

Co ciekawe, po ukazaniu się takiej informacji ceny modułów TPM poszybowały od razu w górę, kosztują obecnie dwa, a nawet trzy razy więcej niż wcześniej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200