Windows 11 będzie można instalować również na starszych pecetach

Microsoft opublikował pod koniec zeszłego tygodnia kolejny dokument, w którym doprecyzowuje, na jakich komputerach będzie można instalować system Windows 11. Na nowej liście znalazło się kilka kolejnych, nie wymienionych wcześniej procesorów. Nie ma na niej niestety dalej takich układów, jak intelowskie procesory Core siódmej generacji czy procesory AMD Zen. Mamy jednak dla posiadaczy takich komputerów dobrą wiadomość.

Windows 11

Właściciele pecetów nie znajdujących się na oficjalnej liście Microsoftu, którzy chcieliby jednak na nich zainstalować system Windows 11, będą mogą prawdopodobnie to zrobić. Tak przynajmniej twierdzą eksperci znający tajniki systemu Windows 11.

Będzie to jednak wymagać pewnej wiedzy technicznej i doświadczenia, gdyż trzeba będzie wtedy utworzyć ręcznie nośnik instalacyjny systemu Windows 11, używajac do tego celu np. narzędzia Media Creation Tool. Warto przy tym pamiętać, że Microsoft oficjalnie nie wspiera tego rodzaju sztuczek umożliwiających instalowanie systemu Windows 11 na przynajmniej teoretycznie niezgodnym z nim sprzęcie.

Zobacz również:

  • Technologia AI zyskała nowego sprzymierzeńca
  • Sam Altman triumfalnie wraca do OpenAI
  • Wielkie oczekiwania związane z AI

A chodzi tu o komputery z włączonym oprogramowanie aktywującym moduł TPM 1.2, które są wyposażone w co najmniej 64 GB pamięci masowej, w 4 GB pamięci RAM i które zawierają co najmniej dwurdzeniowy procesor. Komputer taki będzie obsługiwać system Windows 11 mimo, że po zainstalowaniu na nim tego oprogramowania na ekranie pojawi się komunikat mówiący o tym, że „computer is in unsupported state”.

Microsoft jak dotąd nie komentuje tych doniesień i nie precyzuje, jak należy interpretować taki komunikat. Może to np. oznaczać, że na takim komputerze nie będzie można instalować żadnych poprawek bezpieczeństwa modyfikujących system.

Microsoft opracował już nowa wersję aplikacji PC Health Check, która została już udostępniona testerom. Razem z nią deweloperzy zarejestrowani w testowych kanałach Dev i Beta dostali do ręki kolejną kompilację systemu Windows 11, której nadano numer 22000.168.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200