Windows 10 już jest, czekamy na Windows 10 Mobile

Premiera Windows 10 już za nami, nie oznacza to jednak, że w najbliższych miesiącach nie powinniśmy spodziewać się kolejnych interesujących nowości od Microsoftu. Wiadomo, że jesienią na rynku pojawi się Windows 10 Mobile. Z nieoficjalnych informacji wynika, że może to nastąpić we wrześniu jednocześnie z premierą „flagowych” smarfonów Lumia 950 i 950XL.

Sam Smith, analityk z firmy Juniper Research, jest przekonany, że tak właśnie będzie – w rozmowie z dziennikarzami amerykańskiego Computerworlda stwierdził, że oficjalnej prezentacji dwóch nowych smartfonów Microsoftu powinniśmy spodziewać się właśnie we wrześniu (a premiery sklepowej w październiku). Warto przypomnieć, że jest to mniej więcej zgodne z wcześniejszymi zapowiedziami samego Microsoftu – przedstawiciele firmy informowali w marcu podczas Mobile World Congress, że pierwsze Lumie z Windows 10 Mobile trafią na rynek jesienią bieżącego roku.

Smith twierdzi, że model 950 będzie wyposażony w 64-bitowy procesor Snapdragon 808, zaś większy model, czyli XL, w nieco wydajniejszy układ Snapdragon 810. Różnica między tymi CPU teoretycznie nie jest duża, jednak analityk spekuluje, że procesor zastosowany w Lumii 950 może być zbyt mało wydajny, by poprawnie obsługiwać wprowadzoną w Windows 10 funkcję Continuum (umożliwiającą używanie smartfona jak komputera PC, po podłączeniu odpowiednich peryferiów – np. klawiatury). „Gdyby tak się stało, byłoby to poważną wpadką Microsoftu – oto flagowy smartfon z nowym systemem nie byłby w stanie obsłużyć jednej z najważniejszych funkcji Windows 10” – komentuje Sam Smith.

Zobacz również:

Dodajmy, że fragmenty specyfikacja nowych urządzeń niedawno wyciekły – informacje na ich temat opublikował chiński blog IT Home. Wynika z nich m.in., że model 950 (nazwa robocza Talkman) ma być wyposażony w ekran o przekątnej 5,2”, 3 GB pamięci operacyjnej, 32 GB pamięci flash (+ czytnik kart microSD), wymienną baterię o pojemności 3 000 mAh oraz obsługę standardu LTE. Specyfikacja modelu 950XL (Cityman) ma być bardzo podobna, różnicą będzie większy ekran (5,7”) i bateria o większej pojemności (3 300 mAh). Cytowane przez IT Home anonimowe źródła sugerują również, że Microsoft szykuje też smartfona z najwyższej półki, wyposażonego m.in. w diodę flash doświetlającą przedni aparat fotograficzny (aczkolwiek nie jest jasne, czy mowa jest o jakimś trzecim modelu, czy może jednym z dwóch wymienionych powyżej).

Do tej pory mobilny system Microsoftu – Windows Phone – nie zdobył znaczącego udziału w rynku (obecnie używa go ok. 5% użytkowników smartfonów). Analitycy spodziewają się jednak, że wraz z premierą Windows 10 sytuacja firmy w tym segmencie może się poprawiać (m.in. dzięki rozbudowanym funkcjom integracji systemu desktopowego z mobilnym). Sam Smith nie ma jednak wątpliwości, że nie będziemy mieli do czynienia z gwałtownym wzrostem popularności mobilnej platformy Microsoftu – jego zdaniem krótko po premierze Windows 10 Mobile zauważalne będzie zwiększenie sprzedaży, jednak generalnie będzie to długi, powolny proces. „To musi trwać – Microsoft musi czekać m.in. na developerów, aby w końcu zaczęli masowo tworzyć aplikację na tę platformę. Bez tego nie uda się zwabić klientów i złamać duopolu Apple i Google” – wyjaśnia analityk Juniper Research.

Dodajmy, że według najnowszy danych firmy sprzedaż smartfonów Lumia wzrosła o 12% w drugim kwartale bieżącego roku (w porównaniu z analogicznym okresem roku 2014). Microsoft dostarczył w tym czasie na rynek 8,4% mln urządzeń, czyli zaledwie ok. 3% wszystkich smartfonów, które trafiły na rynek. W tym samym okresie Apple sprzedał 47,5 mln iPhone’ów.


TOP 200