Windows 10 będzie zawierać zestaw technik biometrycznego uwierzytelniania użytkowników

Microsoft wprowadzi do Windows 10 mechanizmy uwierzytelniania użytkowników wykorzystujące technologie biometryczne, eliminując w ten sposób konieczność zapamiętywania haseł. Mają to być technologie rozpoznawające twarz użytkownika, linie papilarne oraz wzór tęczówki oka.

Wszystkie biometryczne metody uwierzytelniania użytkowników będą oferowane w ramach opcji Windows Hello i Microsoft Passport. Pierwsza pozwoli użytkownikom logować się do peceta, a druga do aplikacji i webowych usług. Metody te nie będą natomiast wykorzystywane przy logowaniu się użytkowników do sieci.

Obecnie wielu producentów pecetów instaluje w nich skanery analizujące linie papilarne palca. Microsoft informuje, że opcje rozpoznawające twarze użytkowników i wzór tęczówki oka będzie można uruchamiać na początku tylko na tych pecetach Windows 10, które zawierają intelowskie kamery RealSense 3D.

Zobacz również:

Biometryczne technologie uwierzytelniania użytkowników stosuje obecnie wiele firm, takich jak np. Apple czy ZTE. Pierwsza w swojej usłudze Apple Pay (płatności online; usługa odczytuje linie papilarne znajdujące się na palcu użytkownika), a druga w smartfonie Grand S3, który poddaje analizie tęczówkę oka.

ZTE stosuje w smartfonie technologię Eyeprint ID. Skanuje najpierw tęczówkę oka użytkownika smartfona i zapisuje jej charakterystyczny, niepowtarzalny układ w swojej bazie danych. Następnie za każdym razem gdy użytkowników chce odblokować urządzenie, musi otworzyć szeroko oczy i spojrzeć się w kamerę, a urządzenie porówna układ tęczówki z tym, który jest zapisany w bazie danych i na tej podstawie odblokuje smartfon.

Do biometrycznego uwierzytelniania użytkowników w systemie Windows 10, Microsoft wykorzystuje technologię analizującą promienie podczerwieni, którą wspierają intelowskie kamery RealSense. Kamery takie pozwalają analizować obrazy (tęczówki oka czy twarze) również wtedy, gdy w pokoju panuje półmrok. Micosoft zapowiada, że technologie te zostaną też z czasem wprowadzone do usług świadczonych przez chmurę Azure.

Na konie warto przypomnieć, że FIDO Alliance (Fast IDentity Online; organizacja promująca biometryczne technologie identyfikowania użytkowników) opublikował pod koniec 2014 roku dokument zawierający instrukcje pozwalającą wdrażać alternatywne metody potwierdzania tożsamości, oparte na innych metodach niż wpisywanie haseł.

Choć wszystkie wymienione wyżej techniki biometryczne nie są nowością, ale ich popularyzacja napotyka na poważne bariery. Jedną z nich jest konieczność instalowania firmowego oprogramowania, które często nie współpracuje dobrze ze sprzętem innych producentów. Wprowadzenie takich funkcji bezpośrednio do systemu operacyjnego może znacznie ułatwić korzystanie z technologii biometrycznych i ich masową popularyzację.


TOP 200