Windows 10 będzie jeszcze bezpieczniejszy

Użytkowników systemu Windows 10 czeka miła niespodzianka. Kolejna wersja tego systemu - wszystko wskazuje na to iż ta, która pojawi się jeszcze w tym miesiącu - zawierać będzie bowiem nowe rozwiązanie, które znacznie zwiększy jego bezpieczeństwo.

Microsoft podał tę informację wczoraj i ujawnił, że rozwiązanie będzie w stanie wykrywać i blokować instalację aplikacji określanych jako PUA.

Termin PUA pochodzi od słów stworzonych przez specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem - Potentially Unwanted Application. Jak sama nazwa na to wskazuje, są to potencjalnie niechciane czy niepożądane program), które bardzo często hakerzy instalują w pamięci atakowanego komputera, oczywiście bez wiedzy czy pozwolenia jego użytkownika.

Zobacz również:

Hakerzy używają tu niekiedy wyrafinowanych technik, które mają oszukać użytkownika czy oprogramowanie czuwające nad bezpieczeństwem komputera. Podpinają więc niechciany program do legalnej aplikacji czy korzystają z techniki tzw. cichej instalacji, po to aby użytkownik nie dostrzegł takie operacji i nie zastopował jej.

Kategorii PUA obejmuje aplikacje wyświetlające natrętne reklamy, śledzące użytkowników, zmieniające ustawienia przeglądarki, instalujące certyfikaty lub takie, które potrafią wyłączyć zabezpieczenie. Microsoft zapowiada, że funkcja rozpoznająca takie aplikacje pojawi się już w najbliższej poprawce systemu Windows 10 (wersja 2004, która powinna trafić do użytkowników pod koniec maja) i będzie widoczna w panelu ustawień systemu Windows jako dodatkowa ikona.

Użytkownicy komputerów Windows 10 powinni jednak pamiętać o tym, że będzie ona domyślnie wyłączona. Nie jest to może najszczęśliwsze rozwiązanie, ale Microsoft wybrał taką właśnie opcję. Aby włączyć tę funkcję, należy po kolei klikać: Ustawienia> Aktualizacja i zabezpieczenia> Zabezpieczenia systemu Windows> Kontrola aplikacji i przeglądarki> i Ustawienia ochrony oparte na reputacji.

Na koniec warto przypomnieć, że Microsoft wprowadził takie rozwiązanie w marcu tego roku do innego swojego produktu. Mowa o opartej na silniku Chromium przeglądarce Edge, które jest w stanie wykrywać aplikacje PUA i blokować ich instalację. Funkcję tę można włączyć po wpisaniu na pasku adresu przeglądarki wyrażenia edge://settings/privacy i wybraniu jej w wyświetlonym wtedy przez komputer okienku.


TOP 200