Windows 10 będzie automatycznie odinstalowywać poprawki zawierające błędy

Microsoft poinformował użytkowników systemu Windows 10, że pracuje nad nowym mechanizmem zarządzającym comiesięcznymi pakietami modyfikującymi ten system. Mechanizm będzie automatycznie odinstalowywać taki pakiet, jeśli okaże się iż zawiera on błędy uniemożliwiające normalne eksploatowanie komputera.

Mechanizm – któremu Microsoft nadał roboczą nazwę restore-and-wait - zostanie prawdopodobnie wprowadzony do następnego dużego update’u modyfikującego system Windows 10 (jest to tzw. feature upgrade, w tym przypadku chodzi o feature upgrade oznaczony symbolem 1903; liczba 19 wskazuje na rok, a 03 na miesiąc, w którym dany feature upgrade został użytkownikom udostępniony).

Windows 10 będzie automatycznie odinstalowywać poprawki zawierające błędy

Po stwierdzeniu iż update zawiera błędy, mechanizm ma go automatycznie odinstalować i następnie po upływie 30 dni – pod warunkiem oczywiście, że nie został wycofany i jest dalej dostępny - próbować go zainstalować ponownie.

Zobacz również:

  • Oprogramowanie bezpieczeństwa oparte na AI
  • Centra danych Microsoftu przechodzą na technologię nuklearną
  • Zerowanie Windows 10/11 - z której opcji skorzystać?

Microsoft wprowadzi do następnej wersji systemu Windows 10 specjalny program diagnostyczny, który będzie sprawdzać kondycję komputera po zainstalowaniu na nim poprawki i decydować o tym, czy nie stwarza ona żadnych problemów. Jeśli test potwierdzi, że poprawka zawiera błąd, wspomniany wcześniej mechanizm odinstaluje ją automatycznie. Jednocześnie przez cały wspomniany wcześniej trzydziestodniowy okres mechanizm będzie blokować opcje próbujące instalować poprawki automatycznie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200