Windows 10: Microsoft i Xiaomi podpisują zaskakującą umowę

Microsoft podejmuje próbę utrudnienia Androidowi dominacji na rynku i praktycznego przetestowania Windows 10 w masowej skali przy wykorzystaniu smartfonów Xiaomi.

Mobilna wersja Windows 10 Technical Preview będzie mogła być opcjonalnie instalowana w smartonach Xiaomi, chińskiego potentata w produkcji takich urządzeń i lidera na tym rynku. W ramach ogłoszonego ostatnio porozumienia, Microsoft przygotował specjalnie dostosowaną wersję systemu Windows 10, którą użytkownicy smartfonów Xiaomi będą mogli ściągną i zainstalować w urządzeniach.

Na wspólnej konferencji Microsoft i Xiaomi poinformowały o nawiązaniu współpracy w zakresie testowania Windows 10.

Na wspólnej konferencji Microsoft i Xiaomi poinformowały o nawiązaniu współpracy w zakresie testowania Windows 10.

Przedstawiciele Xiaomi zastrzegają jednak, że jest to “program eksperymentalny”, który obecnie nie zawiera elementów porozumienia o charakterze komercyjnym. Jest on adresowany do zaawansowanych użytkowników, którzy są w stanie zainstalować nowe oprogramowanie układowe Android firmware w pamięci smartfonów i korzystają z flagowych modeli Mi 4.

Zobacz również:

Według informacji opublikowanych na stronie Xiaomi, pakiet zawierający Windows 10 będzie dostępny „wkrótce”.

Na ogromnym chińskim rynku systemy Windows Phone są względnie mało popularne, według IDC miały w IV kw. 2014 roku tylko 2,8-procentowy udział. Porozumienie z Xiaomi może to zmienić, bo duża liczba użytkowników będzie miała możliwość zaznajomić się z oprogramowaniem Microsoft. Dodatkowo będą oni testerami, których doświadczenia i opinie będzie można wykorzystać w procesie przygotowywania finalnej wersji systemu.

Obecnie Xiaomi wykorzystuje w smartfonach zmodyfikowaną wersję Android określaną jako system MIUI. System jest aktualizowany co tydzień przy uwzględnieniu uwag dużej liczby aktywnych użytkowników urządzeń tej firmy. Eksperyment z Windows 10 ma więc szansę dostarczyć Microsoftowi znaczącej liczby informacji, jakie mogą być praktyczne problemy i wymagania użytkowników i to w masowej skali.

Czy skończy się tylko na eksperymencie? Jest to prawdopodobne, bo dotychczas Xiaomi intensywnie inwestowało w rozwój usług opartych na swojej wersji Android i trudno oczekiwać, że teraz zasadniczo zmieni politykę i zrezygnuje z ich monetyzowania. Zwłaszcza, że Microsoft będzie promował własne usługi związane z Windows 10.

Analitycy zwracają jednak uwagę, że Xiaomi jest zainteresowane ekspansją na rynki światowe, co może być utrudnione przez potencjalne spory patentowe. A Microsoft jest właścicielem ogromnej liczby patentów, więc utrzymywanie z nim dobrych stosunków jest w interesie Xiaomi. Oprócz tego współpraca z Microsoft może ułatwić chińskiemu producentowi ekspansję na światowe rynki.

Latem tego roku Microsoft Windows 10 pojawi się na rynkach 190 państw w 111 wersjach językowych.


TOP 200