Windows 10 1909: „update” czy „upgrade”?

Microsoft opublikował komunikat w który wyjaśnia, jak użytkownicy powinni potraktować kolejną wersję systemu Windows 10 oznaczoną numerem 1909, która powinna się pojawić za dwa miesiące. Związane jest to zapewne z tym, że w sieci pojawiły się różne spekulacje dotyczące tej kwestii.

I tak pojawiły się np. głosy twierdzące, że kolejna wersja systemu Win10 nie będzie miała postaci pełnej aktualizacji kompilacji (co miało zawsze miejsce w przypadku wszystkich wcześniejszych tzw. dużych aktualizacji tego oprogramowania), ale trafi do komputerów Windows 1903 pod postacią zbiorczej aktualizacji mającej postać pakietu SP (Service Pack).

Oznaczałoby to, że jesienny „feature update” przybierze postać pakietu serwisowego Service Pack 1, który zmodyfikuje nam automatycznie system Windows 1903, tak iż po zakończeniu tej operacji komputerem będzie zarządzać system Windows 10 1909.

Zobacz również:

  • Superaplikacje: kolejny ważny temat dla korporacyjnego IT?
  • Linux Ubuntu działający w czasie rzeczywistym jest już dostępny
  • Ta aktualizacja systemu iOS jest szczególnie ważna

Microsoft wyjaśnia w komunikacie, że użytkownicy powinni potraktować ten system - znany również pod roboczą nazwą 19H2 – tak jak standardową aktualizację, którą korporacja z Redmond zwykła określać jak „feature update”. W tym momencie należy dokładniej wyjaśnić, co Microsoft rozumie pod tym terminem. Otóż według przyjętego przez Microsoft nazewnictwa „feature update” to duży czy zasadniczy „update”, czyli tak naprawdę jest to „upgrade” tego oprogramowania, który ukazywał się do tej pory dwa razy w roku.

Warto w tym momencie przypomnieć, że zgodnie z przyjętym przez IT nazewnictwem pod pojęciem „update” należy rozumieć modyfikację czy inaczej uaktualnienie oprogramowania. Numer wersji takiego uaktualnionego oprogramowania pozostaje wtedy taki sam, a „update” oznacza, że producent wprowadził do niego nowe funkcjonalności.

Natomiast „upgrade” to coś poważniejszego. Nie jest to uaktualnienie oprogramowania, ale jego gruntowna aktualizacja. Numer wersji takiego oprogramowania ulega wtedy zwyczajowo zmianie. I tak np. wykonując „upgrade” mobilnego systemu operacyjnego iOS 12 powodujemy, że instalujemy na smartfonie system iOS 13.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200