WinMaster firmy PC Kwik

No i doczekaliśmy się. Znana ze świetnego programu do przyspieszania transmisji dyskowych Super PC Kwik (szczególnie użytkownikom DR DOS-u) amerykańska firma PC Kwik w końcu dostosowała swój sztandarowy produkt do wymogów środowiska MS Windows 3.1. Obecnie został on wzbogacony o kilka nowych narzędzi i jest dystrybuowany jako pakiet softwerowy o wdzięcznej, choć niezbyt skromnej nazwie WinMaster.

No i doczekaliśmy się. Znana ze świetnego programu do przyspieszania transmisji dyskowych Super PC Kwik (szczególnie użytkownikom DR DOS-u) amerykańska firma PC Kwik w końcu dostosowała swój sztandarowy produkt do wymogów środowiska MS Windows 3.1. Obecnie został on wzbogacony o kilka nowych narzędzi i jest dystrybuowany jako pakiet softwerowy o wdzięcznej, choć niezbyt skromnej nazwie WinMaster.

Instalacja

Według informacji producenta programy zawarte w pakiecie WinMaster mogą pracować na komputerach kompatybilnych z IBM PC (od AT do PS/2), które zostały wyposażone w MS- lub PC- DOS w wersji 3.0 lub wyższej. Natomiast w przypadku DR DOS-u gwarantowana zgodność programowa zaczyna się dopiero od wersji 5.0. Chociaż sam cache dyskowy (Super PC Kwik v. 5.0) daje się uruchomić już przy 128 kB pamięci RAM, to do poprawnej pracy pozostałych programów wymaga się obecności MS Windows 3.0 lub wyższej. Ponadto, zainstalowane programy zajmują na twardym dysku 2,9 MB.

Toolbox

Najbardziej rzucającym się w oczy elementem WinMastera jest program Toolbox (skrzynka narzędziowa), będący odpowiednikiem tzw. pop-up menu, czyli specjalnego okienka, które "wyskakuje" po naciśnięciu wybranej kombinacji klawiszy. Możemy w nim umieszczać dowolne ikony aplikacji Windows. Fabrycznie znajdują się w nim wszystkie narzędzia wchodzące w skład pakietu, a sam Toolbox daje się także wykorzystać jako shell.

Toolbox służy do wykonywania podstawowych działań na plikach, takich jak: szukanie, kasowanie, kopiowanie, zmiana nazwy, uruchamianie programów (opcja Run), restart MS Windows (przydatne np. podczas zmiany zewnętrznego rozkładu polskich liter) i uaktywnienia kolejnych aplikacji WinMastera, do których należą: Power Disk, Kwik Vault oraz Kwik Info.

Power Disk

to program służący do optymalizacji pracy twardego dysku. Wyposażono go w kilka sposobów sortowania plików i likwidowania ich defragmentacji (w tym również plików oznaczonych atrybutem hidden i read only). Jest też opcja kasowania pustych zbiorów i katalogów oraz tzw. scheduler, który automatycznie uruchamia proces porządkowania w określone dni tygodnia. Power Disk jest aplikacją DOS-owską, konfigurowaną z poziomu Windows, a w przypadku zdalnego uruchamiania włącza się podczas realizacji autoexec.bat, co umożliwia ominięcie ewentualnych niedogodności związanych ze środowiskiem wielozadaniowym.

Kwik Vault

symbolizowany w WinMasterze przez kasę pancerną, zakłada na dysku osobny katalog o nazwie vault i komprymuje do niego rzadziej używane pliki i katalogi. Obsługa tej aplikacji polega głównie na "wrzucaniu" wybranych obiektów (drag and drop). Odtwarzanie zaś następuje po wskazaniu na liście tego, co akurat chcemy wyciągnąć.

Niestety, w odróżnieniu od np. kompresji, stosowanej w programie Norton Desktop for DOS, pozbawieni jesteśmy możliwości odczytania archiwum za pomocą popularnych DOS- owskich pakerów.

Kwik Info

składa się z 12 programów diagnostycznych, które służą do badania parametrów funkcjonowania komputera ze szczególnym uwzględnieniem systemu MS Windows. Co ciekawe, część z nich daje się przekształcić w liczniki. Za pomocą których możemy na bieżąco śledzić takie parametry jak: wykorzystanie dysku, zajętość pamięci, czas pracy procesora, wielkość wolnych zasobów (system resources) oraz skuteczność buforowania transmisji dyskowych, (oczywiście z wykorzystaniem Super PC Kwik).

Pozostałe okienka prezentują informacje o komputerze (BIOS itd.), karcie wideo, działających programach (także rezydentnych) i dysku (włączając w to stopień fragmentacji plików oraz zawartość rekordu startowego), a także o zainstalowanych fontach, drukarkach itd. W sumie więc Kwik Info jest bardzo silnym narzędziem diagnostycznym i pozwala na dość szczegółową optymalizację używanego systemu.

Na zakończenie

Pozostali nam jeszcze do omówienia główni bohaterowie tego odcinka, którymi są niewątpliwie program Super PC Kwik v. 5.0 oraz uzupełniający go PC Kwik RAM Disk. Pierwszy z nich jest wysoce zautomatyzowany i "inteligentny". Potrafi np. samodzielnie rozpoznawać napędy, wykorzystywać wszystkie rodzaje dostępnej pamięci i na tej podstawie dobierać najefektywniejsze sposoby buforowania transmisji. Poza tym posiada bogate możliwości konfiguracyjne. Są one o tyle bezpieczne, że w każdej chwili daje się w nich powrócić do wartości zalecanych przez producenta. Warto też dodać, że za pomocą Super PC Kwik udaje się zaoszczędzić nieraz aż 80% czasu zużywanego przez komputer na komunikację z dyskiem

Z drugiego programu korzyść głównie jest taka, iż udaje w pamięci operacyjnej komputera dyskietkę o bardzo szybkim dostępie. Po odpowiednim skonfigurowaniu programów możemy ich części umieszczać właśnie w RAM dysku, co znacznie przyspiesza pracę. Zarówno Super PC Kwik, jak i PC Kwik RAM Disk potrafią wspólnie korzystać z pamięci, łatwo więc doprowadzić do optymalnego wykorzystania możliwości naszego komputera.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200