Win95 - przechodzić czy nie przechodzić?

Spotkaliśmy też takie aplikacje, które nie chciały nawet wystartować. Na przykład NetViz 2.0 (Quyen Systems Inc. - sieciowy program narzędziowy) dawał co chwila błąd GPF. Ten sam program chodził pod systemem Windows 3.1 bezbłędnie. Quyen Systems Inc. obiecuje, że kolejna wersja programu (2.0a) będzie już pracować poprawnie.

Jeszcze inny program wchodzący w skład testu porównawczego (raczej prosta aplikacja, która wyszukuje informacje w bazie danych) pracował bezbłędnie pod systemem Windows 3.1 (towarzysząc aplikacji dBase 5.0). Po uruchomieniu go pod systemem Win95, błąd GPF pojawiał się co chwila.

Po zainstalowaniu Microsoft Network, Visual dBase 5.5 nie chciał w ogóle wystartować. System odpowiadał, że nie ma odpowiedniego sterownika lub zasoby systemu są zbyt małe. Po usunięciu sieci Microsoft Network, Visual dBase 5.5 ruszył z kopyta.

Generalnie jednak nie było tak źle i większość aplikacji systemów DOS i Windows 3.1 pracowała pod Win95 poprawnie. Można by tu wymienić tak ważne programy jak: WinCim 1.4 (CompuServe Inc.), Collabra Share 1.0 (Collabra Software Inc.), Lotus Notes 3.2, Ecco Pro 3.0 (NetManage Inc.), Procomm Plus 2.01 for DOS (Datastorm), FoxPro 2.5, Project 4.0 i Visual Basic 3.0 (Microsoft), Visio 3.0 (Shapeware Corp.), QuarkXPress 3.3 (Quark Inc.) i HyperAccess 2.0 (Hilgraeve Inc.). System Win95 uzyskał w tej kategorii oceny notę "Zadowalający".

Dokumentacja - ocena dobra

Cała dokumentacja systemu jest właściwie małą broszurą zawierającą 95 stron. Tytuł - "Introducing Windows 95".

Broszura oferuje podstawową wiedzę o systemie Win95, np. o tym, jak uruchamiac programy ("How to start up programs"). Dla początkującego użytkownika materiał ten może być rzeczywiście bardzo przydatny. Jednak administrator systemu powinien dysponować czymś solidniejszym i tego rodzaju podstawowe dane o systemie operacyjnym są dla niego po prostu bezwartościowe. Broszura nie zawiera np. ani jednego słowa o tak ważnym elemencie systemu, jak Explorer. Nie można jest też użyć do instalowania systemu z odległego serwera (przez przywołanie do pracy opcji "push"). W każdym razie administratorzy systemu mogą spokojnie odłożyć tę broszurę na najdalszą półkę.

Dla nich (mowa o administratorach systemu) Microsoft przygotował dysk CD-ROM pod tytułem "Windows 95 Resource Kit", który zawiera bardziej szczegółowe opisy pracy wielu elementów systemu Win95. Jest to rzeczywiście bardzo cenny materiał, który pozwala wykonywać wiele zaawansowanych manipulacji na tym systemie. Szkoda tylko, że Microsoft nie dołącza bezpłatnie do systemu podobnego rodzaju informacji w wersji drukowanej. Użytkownik może dokupić taką dokumentację po zapłaceniu 49,95 USD.

Microsoft dostarcza zo to bezpłatnie każdemu zainteresowanemu dysk CD-ROM pod tytułem Migration Planning Kit. Ten sam materiał można też odszukać na serwerze WWW pod adresemhttp://www.windows.microsoft.com

Mimo tych zastrzeżeń zdecydowaliśmy się jednak przyznać systemowi Win95 w tej kategorii oceny notę "Dobry".

Zadecydował o tym fakt, że pomoc on-line pracuje tutaj nieporównanie lepiej, niż w przypadku systemu Windows 3.1.

Cena - ocena zadowalająca

Ustalone oficjalnie przez Microsoft ceny na ten system to: 109 USD za upgrade i 209 USD za pełny produkt. Po porównaniu tych cen z nieoficjalnymi cenami na produkty, takie jak systemy OS/2, Windows NT i Linux, i po skonfrontowaniu ich z nieoficjalnymi cenami systemu Win95 na rynku (90 USD za upgrade i 180 USD za pełny produkt), zdecydowaliśmy się przyznać mu notę "Zadowalający".

Punktacja

Każdą cechę systemu (a oceniano w sumie dziewięć cech systemu - instalacja, zarządzanie, interfejs użytkownika, szybkość, współpraca z siecią, kompatybilność oprogramowania, polityka wspierania klienta, dokumentacja i cena) oceniano zgodnie z sześciostopniową skalą, przypisując każdej ocenie odpowiedni współczynnik: ocena niedostateczna (produkt nie spełnia podstawowych wymagań) - współczynnik = 0,0; słaba (produkt sprawuje się miernie) - współczynnik = 0,25; zadowalająca (produkt oferuje podstawowe opcje) - współczynnik = 0,5; dobra (oprócz podstawowych opcji, produkt oferuje też dodatkowe rozwiązania) - współczynnik = 0,625; bardzo dobra (produkt spełnia wszystkie oczekiwania użytkowników i ma istotne zalety) - współczynnik = 0,75; doskonała (produkt wyróżnia się pod każdym względem) - współczynnik = 1,0.

Tak uzyskane współczynniki pomnożono następnie przez wagi przypisane każdej z kategorii oceny, które odzwierciedlają ważność danej cechy produktu dla użytkownika. Wynik końcowy uzyskano przez podzielenie sumy punktów przez 100 i zaokrąglenie wyniku do jednego miejsca po przecinku.


TOP 200