Win95 - przechodzić czy nie przechodzić?

Dużą zaletą Win95 jest znakomita współpraca z sieciami TCP/IP. Bardzo łatwo jest np. konfigurować to środowisko pracy przez wstawienie w odpowiednie miejsca numeru IP komputera, maski podsieci i numeru routera, który łączy naszą sieć ze światem zewnętrznym. Win95 ma wbudowane na stałe aplikacje FTP (transfer plików) i Telnet (emulacja terminala).

Mamy tu jednak jedno poważne zastrzeżenie, które obniżyło notę przyznaną systemowi Win95 w tej kategorii oceny z "Doskonały" na "Bardzo dobry". Idzie mianowicie o współpracę z siecią NetWare. Biorąc pod uwagę fakt, że system NetWare dominuje wyraźnie w środowisku Windows, mieliśmy pełne prawo oczekiwać dużo lepszych rozwiązań w tym względzie. I tak np. Win95 nie wspiera pracy NetWare Directory Services (chociaż może współpracować z modułami VLM - Virtual Loadable Module). Użytkownicy systemu NetWare 4.1 mają więc pełne prawo czuć się zawiedzeni. Dobrze chociaż, że Win95 może odczytywać skrypty log-in (zgłaszanie się użytkowników do pracy) systemu NetWare.

Inny problem - występujący co prawda sporadycznie - związany był z instalowaniem systemu Win95 w izolowanym segmencie sieci, w którym pracowały dwa serwery: jeden systemu NetWare, a drugi systemu Windows NT. Po wykonaniu wielu prób stwierdziliśmy, że procedura log-in zachowuje się wtedy w sposób absolutnie nieprzewidywalny. Nie było problemów komunikowania się z obu serwerami, ale na ekranie pojawiały się znaki zachęty (log on) raz systemu NetWare, a innym razem systemu Win95, i to w sposób zupełnie przypadkowy.

Kolejne zastrzeżenie dotyczy pracy w sieci (z serwerami NetWare i NT) z komputerem wyposażonym w kilka pakietów "client requester". Po podłączeniu się do serwera systemu NetWare operację odłączenia się można wykonać przywołując okienko Entire Network. Widać wtedy w nim inne serwery systemu NetWare, ale serwery systemu NT są tu niewidoczne. Jeśli jednak pierwsze zgłoszenie nastąpi do serwera systemu NT i użytkownik nie poda prawidłowego hasła, w okienku Entire Network pojawią się serwery obu systemów. Co by nie mówić, w okienku Entire Network powinny być uwidocznione zawsze wszystkie serwery zainstalowane w sieci.

Są to jednak raczej drobne niedoróbki i Win95 otrzymał w kategorii oceny - Współpraca z siecią - notę "Bardzo dobry".

Kompatybilność oprogramowania - ocena zadowalająca

Aby ocenić kompatybilność oprogramowania, przeprowadziliśmy dwa rodzaje testów. W pierwszym podejściu utworzyliśmy zestaw aplikacji składający się z 10 popularnych programów (zaproponowanych przez BAPCo w zestawie SYSmark95 for Windows). Druga faza testowania polegała na uruchamianiu całej gamy różnych aplikacji, stosowanych powszechnie przez użytkowników komputerów PC.

Ocenę zadowalającą przyznawano wtedy, gdy komputer przetwarzał poprawnie wszystkie 10 aplikacji wchodzących do zestawu SYSmark95. Jeśli po uruchomieniu jakiegoś programu pod systemem Win95 wystąpiły problemy, weryfikowaliśmy całą sprawę przez uruchomienie tego samego programu (na tym samym komputerze) pod systemem Windows for Workgroups.

Zestaw SYSmark95 for Windows składa się z następujących aplikacji: procesory tekstu - WordPerfect 6.0a, Word for Windows 6.0a i AmiPro 3.1, arkusze kalkulacyjne - Lotus 1-2- 3 5.0 i Excel 5.1, programy graficzne - CorelDraw 5.0, programy prezentacyjne - Freelance 2.1 i PowerPoint 4.0a, mała poligrafia - PageMaker 5.0a.

SYSmark95 używa do obsługi testu porównawczego 16-bitowego programu Microsoft Test 3.0. Po uruchomieniu każdej z aplikacji przeprowadzaliśmy rutynowe operacje związane z jej obsługą. W przypadku procesorów tekstu było to np.: otwieranie plików, modyfikowanie, zapisywanie, drukowanie, wycinanie i wstawianie kawałków tekstu, importowanie obiektów itp.

Wszystkie aplikacje z grupy SYSmark95 pracowały poprawnie. W drugiej jednak fazie testowania wiele programów odmawiało nam posłuszeństwa, a Win95 generował fatalną informację GPF (General Protection Fault).

Przykład: program pocztowy cc:Mail-2.x for Windows, po uruchomieniu którego system wygenerował ostrzeżenie, że konieczne jest wprowadzenie pewnych poprawek do systemu Windows, jeśli chcemy być pewni, że program obsłuży nas poprawnie. Można w takim przypadku nie przejmować się tą informacją i kontynuować pracę lub zrezygnować z poczty elektronicznej. Można też próbować wprowadzić pewne poprawki. Pomoc on-line podpowiedziała nam, że jeśli polecenie "PATH" w pliku AUTOEXEC.BAT zawiera więcej niż 128 znaków, to cc:Mail nie będzie pracować poprawnie pod systemem Win95.


TOP 200