Win95 - przechodzić czy nie przechodzić?

Szybkość - ocena zadowalająca

Można by powiedzieć, że jeśli idzie o szybkość pracy systemu, to jedni będą bardzo zadowoleni, ale inni raczej nie. Aplikacje uruchamiane pod Win95 pracują szybciej, niż pod Windows for Workgroups (na komputerze z procesorem Pentium), ale w przypadku komputerów z procesorami klasy 386 sprawa ma się dużo gorzej. Jeśli ocenialibyśmy system po przeprowadzeniu testów z użyciem aplikacji 16-bitowych, to powinniśmy mu przyznać ocenę "Słaby". Dopiero uruchomienie aplikacji 32-bitowych unaoczniło nam zalety pracy w trybie wielozadaniowym i poprawiło wizerunek systemu Win95, który dostał jednak notę "Zadowalający".

Ocena końcowa jest średnią uzyskaną po przeprowadzeniu trzech kompletów testów, każdy na innym sprzęcie. 1. Na komputerach HP Vectra 486/66N (8 MB pamięci RAM) i Dell Dimension XPS P90 (Pentium 90 MHz i 16 MB pamięci RAM); 2. Na komputerze Dell 333P (8 MB pamięci RAM); 3. Na wszystkich trzech komputerach (praca w trybie wielozadaniowym).

Test porównawczy (benchmark) mierzył szybkość pracy sześciu aplikacji: Excel, FTP, kopiowanie dyskietek, transfer danych przez modem, WordPerfect i dBase.

1. Szybkość pracy aplikacji na komputerach HP Vectra i Dell Dimension XPS P90

Ocenę zadowalającą przyznawano w przypadku uzyskiwania tych samych czasów, jakie odnotowywano po uruchomieniu aplikacji na komputerach klasy 486 z pamięcią 8 MB RAM, pracujących pod systemem Windows for Workgroups.

A oto ważna wiadomość: aplikacje 16-bitowe pracują pod systemem Win95 o 15% szybciej, niż w przypadku uruchomienia ich na komputerach wyposażonych w procesory Pentium czy 486, pracujących pod systemem Windows for Workgroups (dwie aplikacje pracowały wolniej, a cztery szybciej).

A teraz zagadka: na komputerach jakich platform sprzętowych różnica między systemami Win95 i Windows for Workgroups jest największa (na korzyść tego pierwszego)? Jeśli myślicie Państwo, że na komputerach z Pentium i z pamięcią 16 MB, to odpowiedź jest błędna. Odpowiedź prawidłowa brzmi: na komputerach 486/66 z pamięcią 8 MB. Aplikacje uruchamiane pod Win95 pracowały w tym przypadku o 17% szybciej, niż po uruchomieniu ich pod systemem Windows for Workgroups. Microsoft twierdzi, że główny powód tkwi w konfiguracji sprzętu (idzie tu głównie o systemy wideo, karty sieciowe i obsługujące je sterowniki).

Warto zwrócić uwagę, że szczególnie duże różnice występują w przypadku porównania dwóch platform: komputera wyposażonego w procesor 486 (8 MB pamięci) z komputerem wyposażonym w Pentium. Komplet testów (uruchamianych pod systemem Win95) ukończył pracę na tym pierwszym komputerze po 44 min i 44 s, a na drugim po 15 min i 21 s.

2. Szybkość pracy aplikacji na komputerze Dell 333P

Dobrze się stało, że nie uwierzyliśmy w zapewnienia Microsoftu, że wystarczającą konfiguracją do zainstalowania systemu Win95 jest komputer z procesorem 386 i pamięcią 4 MB. W przeciwnym razie trzeba by chyba zaopatrzyć się w śpiwory i zostawać na noc w biurze, oczekując na zakończenie testu. Dość powiedzieć, że na zakończenie dwóch z sześciu uruchamianych aplikacji nie mogliśmy się doczekać. Idzie tu o komputer Dell z procesorem 386 33 MHz i pamięcią 8 MB. Jedna z tych aplikacji ukończyła pracę dopiero po obniżeniu szybkości pracy modemu z 28,8 Kb/s na 19,2 Kb/s. To samo dotyczyło 16-bitowego programu Excel, który generował bez ustanku błędy. Ten sam program pracował bezbłędnie (chociaż bardzo wolno) na tym samym komputerze zarządzanym przez system Windows for Workgroups.

Tak więc na sześć aplikacji uruchamianych pod Win95 dwie nie mogły ukończyć pracy (16-bitowy Excel i transfer plików przez modem pracujący z szybkością 28,8 Kb/s). Dwie aplikacje pracowały wolniej pod systemem Win95 (kopiowanie dyskietek i program dBase), a dwie szybciej (FTP i WordPerfect).


TOP 200