Win95 - przechodzić czy nie przechodzić?

Zmęczeni już nieco opcją "push" przystąpiliśmy do następnego punktu testowania: instalacja systemu Win95 na jednym ze starszych komputerów, tj. na systemie Gateway P5-60. Jest to chyba jeden z pierwszych komputerów z procesorem Pentium (wyprodukowany dwa lata temu), dlatego byliśmy bardzo ciekawi, czy Win95 rozpozna poprawnie konfigurację sprzętową takiego staruszka. Zawsze zresztą mieliśmy kłopoty z instalowaniem różnego rodzaju oprogramowania na tym komputerze. Tak było w przypadku instalowania na nim systemów OS/2 2.1 i 3.0 Warp. Komputer ten dysponuje niestandardową kartą dźwiękową i napędem CD-ROM firmy Mitsumi. Mieliśmy więc pełne prawo spodziewać się, że i tym razem system Win95 zaprotestuje.

Tym większym zaskoczeniem był dla nas fakt, że Win95 zidentyfikował poprawnie każdy element komputera. Pod tym względem system ten nie ma sobie równych. Trzeba tu jeszcze dodać, że Win95 przygotowany jest do pracy w trybie plug- and-play (włącz i używaj). Nie byliśmy jednak w stanie przetestować tej opcji z prostej przyczyny: nie dysponowaliśmy urządzeniami peryferyjnymi, pracującymi zgodnie z tym standardem.

Podsumowując: instalacja systemu Win95 przebiega sprawnie, nie licząc drobnych tylko kłopotów. Jeśli idzie o instalowanie systemu przez sieć w trybie "push" to można powiedzieć tylko jedno. Jest to co prawda możliwe, ale tak skomplikowane, że mało kto może to wykonać samodzielnie. Właśnie dlatego Win95 uzyskał w tej kategorii ocenę tylko "Bardzo dobry". Gdyby opcja "push" sprawowała się lepiej, byłaby to nota "Doskonały".

Administrowanie systemem - ocena bardzo dobra

Microsoft uczynił wiele, aby narzędzia do administrowania systemem Win95 pracowały efektywnie. Zgodnie z obietnicą, administrator systemu dostaje do ręki narzędzie pozwalające mu definiować i kontrolować te aplikacje, które użytkownik uruchamia na innych komputerach. Sprawdziliśmy to sami testując tę opcję na komputerach różnych platform sprzętowych.

Za "łatwy" w obsłudze system zarządzania uznawaliśmy taki produkt, który zawiera zestaw narzędzi pozwalających kontrolować pracę dużej liczby klientów i serwerów zainstalowanych w środowisku sieci komputerowej. Dobry system zarządzania powinien oferować narzędzia pomagające administratorowi systemu tworzyć profile użytkowników i zakładać im konta oraz zawierać mechanizmy pozwalające modyfikować i profilować dane konfigurujące środowiska pracy końcowych użytkowników.

Dodatkowe punkty przyznawano za dostępność graficznych narzędzi i rozwiązań umożliwiających monitorowanie pracy systemu (ale tylko wtedy, gdy są to opcje pracujące inteligentnie i są łatwe w użyciu). Win95 oferuje takie narzędzia: np. Resource Meter czy System Monitor.

I chociaż Windows 95 Registry - rodzaj hierarchicznej bazy danych - nie jest rozwiązaniem, które pomaga tworzyć czy modyfikować profile użytkowników, konta i dane konfigurujące środowiska pracy użytkowników, to jest jednak ważną częścią systemu Win95. To właśnie tu Win95 zapisuje informacje o systemie operacyjnym, sprzęcie i zainstalowanym oprogramowaniu. Chociaż Registry pełni w systemie tę samą rolę co pliki SYSTEM.INI i WIN.INI, to jest to rozwiązanie nowocześniejsze.

Niestety, użyteczność Registry w przypadku uruchamiania aplikacji 16-bitowych jest zerowa, ponieważ aplikacje te i tak korzystają z plików WIN.INI oraz SYSTEM.INI. W jednym np. przypadku aplikacja Meeting Maker for Windows próbowała modyfikować parametry sterownika sieciowego w pliku SYSTEM.INI. Skończyło się to jednak niepowodzeniem (plik został zmodyfikowany niepoprawnie), ponieważ Meeting Maker for Windows nie rozpoznał prawidłowo danych konfiguracyjnych zapisanych w tym pliku (Win95 stosuje po prostu inny format). Dopiero po jakimś czasie zorientowaliśmy się, dlaczego po każdej inicjacji pracy komputera system Win95 wyświetla informację o tym, że jednej z aplikacji nie ma. Dopiero po ręcznym poprawieniu pliku SYSTEM.INI, błąd przestał się pokazywać.

Tak więc, chociaż oferowane przez Microsoft narzędzia nie pracują może tak efektywnie, jak niektóre produkty zewnętrzne, to w tej kategorii oceny Win95 uzyskał notę "Bardzo dobry".


TOP 200