Win95 - przechodzić czy nie przechodzić?

Ocena systemu Win95 w poszczególnych kategoriach

Wydajność

Instalowanie systemu - ocena bardzo dobra

Microsoft oferuje kilka opcji instalowania systemu Win95. Instalowaliśmy ten system na różnych komputerach - od prostego systemu firmy Compaq Computer Corp., wyposażonego w procesor 386DX i 4 MB pamięci RAM, do rozbudowanego systemu firmy Dell z procesorem P90 i pamięcią 16 MB. Jeśli idzie o systemy klasy "midrange", to testowaniu poddaliśmy komputery Vectra 486/66N (Hewlett-Packard Co. - 8 MB pamięci) i 486 ColorBook (Gateway 2000 - 8 MB pamięci).

Aby uzyskać ocenę zadowalającą system operacyjny powinien spełniać wiele warunków. Są to: możliwość instalowania systemu z dysku CD-ROM i przez sieć; możliwość profilowania systemu stosownie do potrzeb różnych użytkowników i środowisk pracy; łatwość przechodzenia z poprzedniego systemu na nowy; rozpoznawanie przez system standardowych kart sieciowych oraz kart rozszerzeń instalowanych w komputerach PC.

System uzyskuje dodatkowe punkty za możliwość wykonywania pewnych czynności instalacyjnych przez użycie skryptów czy innych metod opartych na standardowych procedurach instalacyjnych (np. w notebookach), które automatycznie identyfikują nawet nietypowe konfiguracje sprzętowe. Ekstra punkty przyznawano też za łatwość odzyskiwania systemu w razie awarii (np. brak zasilania) komputera w czasie instalowania produktu.

Win95 spełnia wszystkie podstawowe warunki niezbędne do przyznania mu oceny zadowalającej i oferuje wiele dodatkowych opcji (np. dysponuje standardowymi procedurami ułatwiającymi instalowanie systemu). Użytkownik może więc wybrać opcję Typical (większość decyzji podejmuje sama procedura instalacyjna - jest to doskonała opcja dla mniej doświadczonych użytkowników) lub Custom (użytkownik sam konfiguruje system). Dostępne są jeszcze opcje Compact (minimalne wykorzystanie pamięci dyskowej) i Portable (instalacja systemu na notebooku).

Wymienione powyżej opcje instalacji można też uruchamiać na serwerach Windows NT i NetWare. Może to być instalacja typu "push" lub "pull". (Instalacja typu "push" ma miejsce wtedy, gdy użytkownik zgłasza się do pracy na serwerze i Win95 sam instaluje się automatycznie na kliencie. Natomiast instalacja typu "pull" polega na tym, że klient wysyła do serwera żądanie zainstalowania systemu Win95).

Co można powiedzieć o każdej z tych opcji instalacji systemu Win95? Instalacja typu Typical (z dysku CD-ROM na komputerze z procesorem P90 i systemami DOS/Windows 3.1) przebiega doskonale. Procedura instalacyjna po zadaniu kilku pytań instaluje system, restartuje komputer i rozpoznaje automatycznie kartę sieciową. Dotyczy to wszystkich wymienionych wcześniej komputerów i serwerów NetWare 4.1 (Novell) i Windows NT (Microsoft). Instalacja taka trwa ok. 16 minut.

Inne opcje instalacyjne (Custom, Compact i Portable) nie sprawiły nam też żadnych niespodzianek. Win95 jest produktem rzeczywiście solidnym. Nie mieliśmy żadnych kłopotów z odzyskiwaniem systemu po symulowaniu różnych awarii (np. nagłe wyłączenie zasilania) w trakcie instalowania produktu. Win95 nigdy nie zostawił nas w sytuacji, w której nie moglibyśmy wykonać "boot" komputera. Co więcej, nie odnotowaliśmy przypadku, w którym Win95 nie rozpoznałby konfiguracji każdego z używanych przez nas komputerów.

Instalowanie Win95 z serwerów było równie proste. System można instalować wprost z dysku CD-ROM lub po przegraniu zawartości dysku na ogólnodostępny katalog (SYS:PUBLIC) serwera NetWare. Zachęceni łatwością instalowania systemu z serwera przystąpiliśmy do instalacji typu "push". Opcję tą warto stosować dopiero wtedy, gdy zamierzamy instalować Win95 na więcej niż 50 komputerach. Uruchomienie tej opcji nie jest wcale takie proste. Nauczeni doświadczeniem przy okazji instalowania pakietu Microsoft Office (właśnie przy użyciu tej metody) postanowiliśmy uruchomić program BATCH.EXE i utworzyć specjalny plik do automatycznego prowadzenia instalacji. Nie było to łatwe i wiązało się z wielokrotnym testowaniem, poprawianiem skryptu, usuwaniem błędów itp. Dopiero po trzech dniach udało nam się stworzyć pracujący poprawnie program, który po zgłoszeniu się klienta do pracy na serwerze, instalował na odległym komputerze system Win95. Tak więc, chociaż operacja "push" jest możliwa do przeprowadzenia, jest to już jednak wyższa szkoła jazdy i nie pałamy wcale chęcią powtarzania tej procedury w innych systemach informatycznych.


TOP 200