Wikipedia walczy ze sponsorowanymi wpisami i blokuje konta

Moderatorzy angielskiej wersji Wikipedii zablokowali konta 381 użytkowników podejrzewając, że wprowadzili oni do różnych artykułów szereg poprawek nie działając samodzielnie, ale z polecenia osób trzecich. Moderatorzy usunęli też 210 nowych artykułów wprowadzonych przez tych użytkowników do Wikipedii.

Według moderatorów większość z tych artykułów oraz poprawek nosiła cechy promocji, reklamując określone firmy czy osoby powiązane z biznesem. Wikimedia Foundation – fundacja wspierająca Wikipedię i zarządzająca nią - poinformowała kilka dni temu w prowadzonym przez siebie blogu, że artykuły zawierały odpowiednio przygotowane, tendencyjne informacje i stwarzały potencjalne ryzyko naruszenia praw autorskich określonych podmiotów.

Wikimedia Foundation informuje jednocześnie, że poprawki wprowadzane do artykułów nie były prawdopodobnie dziełem różnych osób, a były dokonane przez dobrze zorganizowaną i przygotowaną do takiej akcji grupę, na co wskazuje zarówno treść, jak i sposób redagowania nowych wpisów.

Zobacz również:

  • Rosja chce cenzurować Wikipedię
  • Chiny chcą cenzurować wszystkie komentarze w internecie

Wikipedia zmaga się od dawna ze zjawiskiem znanym pod nazwą “sockpuppet accounts”. Proceder polega na tym, że jedna osoba zakłada najpierw wiele kont, a następnie wprowadza z nich do artykułu określone poprawki, chcąc w ten sposób stworzyć wrażenie, że jest to spontaniczna działalność wielu internautów, oszukując jednocześnie w ten sposób inne osoby próbujące edytować określone artykuły.

Użytkownicy tacy są często opłacani przez różne grupy nacisku mające interes w tym, aby artykuł zawierał określone treści, mające np. promować ich działalność czy wspierać określone idee oraz poglądy. I tak np. w 2013 roku moderatorzy Wikipedii odkryli, że proceder taki prowadziła jedna z dużych, amerykańskich agencji konsultingowych. Wprowadziła ona w ten sposób do Wikipedii szereg haseł i tematów – a inne w odpowiedni sposób edytowała – promując w ten sposób, oczywiście za odpowiednią opłatą, swoich klientów.

Blokując 381 kont, Wikipedia oskarżyła ich właścicieli o to, że działają w ramach “nieujawnionego, płatnego wsparcia” postronnych osób czy instytucji. Wikimedia zmieniła regulamin używania Wikipedii równo rok temu, wprowadzając wtedy do niego przepis zobowiązujący osoby edytujące artykuły do ujawniania, czy ich aktywność nie jest inicjowana albo sponsorowana i ewentualnie opłacana przez inne osoby fizyczne lub prawne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200