Wielopiętrowe okablowanie

W warszawskim biurowcu Intraco zainstalowano okablowanie strukturalne z 5 tys. przyłączy.

W warszawskim biurowcu Intraco zainstalowano okablowanie strukturalne z 5 tys. przyłączy.

Instalacja okablowania strukturalnego na 38 piętrach budynku PHZ Intraco, jednego z najstarszych warszawskich biurowców, trwała półtora roku. "Wszystkie prace instalacyjne były przeprowadzane w nocy na terenie funkcjonujących już biur. Rano te same pomieszczenia musiały wyglądać tak jak wieczorem, przed rozpoczęciem instalacji" - tłumaczy Mirosław Rosłoński, kierujący działem inwestycji PHZ Intraco.

W budynku zainstalowano okablowanie poziome zarówno na potrzeby sieci komputerowej, jak i telefonicznej. W ramach każdego piętra rozprowadzono kable UTP 5 (nieekranowana skrętka) zakończone gniazdkami RJ45. Przyjęto przy tym założenie, że na każde 15 m<sup>2</sup> powierzchni (taką powierzchnię ma najmniejszy moduł, jaki można wynająć w Intraco, a na każdym piętrze znajdują się 24 moduły) przypadają 3 podwójne gniazda RJ45 do komunikacji w sieci komputerowej i 1 podwójne gniazdo RJ45 do sieci telefonicznej.

Okablowanie pionowe (łączące poszczególne piętra) zrealizowano w całości wyłącznie w przypadku sieci telefonicznej. "Oczywiście pozostawiliśmy sobie możliwość instalacji okablowania pionowego do sieci komputerowej, ale będziemy ją wykonywać wyłącznie na żądanie firm zajmujących więcej niż jedną kondygnację w biurowcu" - mówi Mirosław Rosłoński.

Na każdym piętrze zainstalowano także centralną, zamykaną szafę dystrybucyjną o wysokości 24U, w której mogą być instalowane urządzenia sieciowe użytkowników końcowych. W każdej z szaf znajduje się także sześć 24-gniazdkowych paneli RJ45, umożliwiających zakończenie okablowania UTP, i cztery 24-gniazdkowe panele RJ45 do zakończenia wieloparowych kabli telefonicznych. To pozwala stworzyć nawet w ramach jednego piętra biurowca kilka w pełni niezależnych sieci komputerowych, zbiegających się co prawda w jednej szafie dystrybucyjnej, ale wzajemnie ze sobą nie połączonych.

"Przed realizacją inwestycji zaledwie kilka firm zlokalizowanych w naszym budynku miało własne sieci komputerowe. Do inwestycji skłonił nas fakt, że posiadanie sieci strukturalnej jest coraz bardziej istotnym elementem walki o klienta" - mówi Mirosław Rosłoński.

Łącznie w Intraco zainstalowano 5030 gniazd RJ45. Sieć została certyfikowana przez firmę Mod-Tap i uzyskała gwarancję na 15 lat.


TOP 200