Wielokrotne nagrywanie CD

Wchodzące obecnie do powszechnego użytku napędy CD-RW to kolejny etap rozwoju technologii płyt optycznych CD. Umożliwiają one wielokrotny zapis i usuwanie danych. Wprawdzie nie są konkurencją dla dysków magnetycznych ze względu na dłuższy czas dostępu do danych, ale stanowią wygodny typ pamięci masowej, której popularność w najbliższych latach będzie szybko rosnąć.

Wchodzące obecnie do powszechnego użytku napędy CD-RW to kolejny etap rozwoju technologii płyt optycznych CD. Umożliwiają one wielokrotny zapis i usuwanie danych. Wprawdzie nie są konkurencją dla dysków magnetycznych ze względu na dłuższy czas dostępu do danych, ale stanowią wygodny typ pamięci masowej, której popularność w najbliższych latach będzie szybko rosnąć.

Zarówno napędy CD-R, jak i CD-RW wykorzystują płyty optyczne o standardowej pojemności 650-680 MB. Dopiero wprowadzona na rynek w 1997 r. technologia DVD pozwala na istotne zwiększenie gęstości zapisu danych na dyskach o tych samych co CD wymiarach - dyski DVD mają pojemność do 17 GB (na jednym takim dysku optycznym będzie można zapisać dane z ponad 25 dysków CD-ROM). Jest to jednak technologia przyszłości - choć pierwsze napędy do wielokrotnego zapisu dysków DVD pojawią się wkrótce, to jednak masowo stosowane będą dopiero urządzenia kolejnych generacji. Urządzenia DVD zapewniają wsteczną zgodność i umożliwiają odczyt dysków CD, co z jednej strony ułatwia i przyspiesza ich akceptację na rynku, z drugiej - przynajmniej częściowo chroni obecne inwestycje w napędy typu CD-R/RW.

Urządzenia CD-R umożliwiają względnie łatwe i proste tworzenie własnych dysków CD-ROM oraz powielanie ich w seriach kilkudziesięciu lub nawet kilkuset egzemplarzy. Dyski takie mogą zawierać np. multimedialne instruktaże, katalogi produktów lub części zamiennych, informacje ściągnięte z Internetu, podręczne bazy danych czy pliki archiwalne, co umożliwia zaoszczędzenie miejsca na dyskach magnetycznych.

Natomiast napędy CD-RW oferują dodatkową możliwość wielokrotnego zapisu/kasowania danych na specjalnych dyskach CD-RW - realizują one funkcje trzech napędów: CD-ROM (tylko odczyt), CD-R (zapis jednokrotny) i CD-RW (zapis wielokrotny). Do wszystkich zalet CD-R dochodzą korzyści wynikające z posiadania "przenośnego dysku twardego", gdyż posługując się dyskiem CD-RW, możemy na nim wielokrotnie zapisywać i wymazywać informację. Zamiast kupować oddzielne urządzenie przenośnej pamięci masowej, warto czasem zapłacić więcej i zrealizować tę praktyczną ideę korzystając z CD-RW. Należy jednak pamiętać, że dyski CD-RW do wielokrotnego zapisu są obecnie dość drogie - kosztują ok. 70 zł, a także mogą być odczytywane tylko w nowych modelach napędów CD-ROM typu MultiRead. Konkurencja ze strony DVD powoduje, że ceny wszystkich typów nagrywarek CD systematycznie obniżają się, np. ceny niedawno wprowadzonych na rynek nagrywarek wielokrotnego zapisu CD-RW są obecnie na poziomie ubiegłorocznych cen nagrywarek dysków jednorazowych CD-R. Wpływa to na szybki wzrost popularności CD-RW, zwłaszcza że ta technologia zapisu będzie długo wykorzystywana - również w napędach DVD.

W przeglądzie porównano 7 modeli napędów CD-RD, dostępnych na polskim rynku. Oceniono je pod kątem właściwości i ceny. Przetestowano też jeden z pierwszych na rynku krajowym napędów DVD-ROM - model SD M1102 firmy Toshiba, gdyż przyszłość zapisu danych na dyskach optycznych należy bez wątpienia do tej technologii.

Poziom technologiczny testowanych napędów jest bardzo wyrównany, a ich ceny i wyposażenie nie różnią się znacząco, mimo iż prezentowane urządzenia to nowości. HP SureStore CD Writer Plus 7200e, Nomai 680.RW, Philips CDD 3610 RW, Yamaha CRW 4001t i 4260t - uzyskały takie same oceny, nieco gorzej wypadły HP CD Writer Plus 7100i z Maxoptics CD MAXi. Świadczy to o dojrzałości rynku CD-RW.

Ranking napędów CD-RW

HP SureStore CD Writer Plus 7200e - 7,3

Nomai 680.RW - 7,3

Philips CDD 3610 RW - 7,3

Yamaha CRW 4001t - 7,3

Yamaha CRW 4260t - 7,3

HP SureStore CD Writer Plus 7100i - 6,8

Maxoptics CD MAXi - 6,8

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200