Wielkie porządki w Javie

Sun szacuje, że programowaniem w Javie zajmuje się ok. 3 mln osób. Z roku na rok ich przybywa, ale do pełni szczęścia jest jeszcze daleko. Ambitny cel postawiony przez Suna to przekonanie 10 mln programistów.

O ile poprzednie edycje konferencji JavaOne były poświęcone głównie nowym możliwościom platformy, o tyle tym razem za priorytet uznano uproszczenie pracy z Javą. Sun uznał, że to jeden z warunków koniecznych, aby ku Javie zwrócili się tzw. developerzy korporacyjni. Równocześnie firma dostrzegła, że wygodne narzędzia to nie tylko IDE z kreatorami generującymi tasiemcowy kod, ale także biblioteki i takie cechy języka, które sprawią, iż kod będzie krótki i czytelny.

Lista zadań do wykonania

Wyzwaniem dla Suna będzie stworzenie spójnego "systemu Java" - zamiast dostępnych obecnie de facto oddzielnych zestawów API - J2SE, J2EE, J2ME i JavaCard API. Integracja miałaby ułatwić programistom pisanie różnego typu aplikacji tak, aby przyzwyczajenia zaczerpnięte z J2SE można było wykorzystać, programując np. JavaCard. Na razie, zamiast jednej Javy, mamy do czynienia z czterema.

Zobacz również:

  • 10 najgorętszych języków programowania 2022
  • Rust to język najczęściej używany do tworzenia aplikacji WebAssembly

***

Więcej w najbliższym wydaniu tygodnika Computerworld nr 26/2003 (data wyd. 1 lipca br.)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200