Wielki wyścig

Netscape i Microsoft walczą o pierwszeństwo w dostarczeniu na rynek 16-bitowych przeglądarek obsługujących Javę.

Netscape i Microsoft walczą o pierwszeństwo w dostarczeniu na rynek 16-bitowych przeglądarek obsługujących Javę.

Działanie appletów Javy rozproszonych w Internecie mogą podziwiać jedynie ci spośród użytkowników systemu MS Windows, którzy dysponują jego 32-bitową wersją. Zarówno Microsoft, jak i Netscape oferują przeglądarki pod Windows 95 obsługujące Javę. Trwają jednak prace nad wprowadzeniem tej możliwości do Navigatora i Explorera w wersji pod Windows 3.1.

Obie firmy zdecydowały się przyjąć zasadniczo różne rozwiązania. Microsoft opracował programową warstwę pośrednicząca, która umieszczona jest między 16-bitowym system operacyjnym a 32-bitowym kodem, obsługującym Javę (Java Virtual Machine). Netscape zaś wprowadza zmiany bezpośrednio do modułu interpretującego Javę, tak aby ten mógł bezpośrednio współpracować z systemem operacyjnym.

Jednak zdaniem specjalistów, aplikacje Javy nigdy nie będą działały równie szybko pod Windows 3.1, jak w systemach 32-bitowych. Ocenia się, że będzie to ok. 60-90% obecnej szybkości. Wprowadzenie obsługi Javy w systemach 32-bitowych było także znacznie prostsze z technicznego punktu widzenia.

Obie firmy zapowiadają handlowe wersje swoich nowych przeglądarek w I kw. przyszłego roku, chociaż Netscape powinien być pierwszy ze swoją wersją beta.


TOP 200