Wielka obława na piratów

Wczoraj rozpoczęła się zakrojona na szeroką skalę międzynarodowa operacja antypiracka o kryptonimie Fastlink. Policjanci przeprowadzili już ponad 120 przeszukań w 11 krajach – przesłuchano ponad 100 osób podejrzanych o nielegalne kopiowanie filmów, muzyki i oprogramowania. Akcję koordynuje amerykańskie Federalne Biuro Śledcze.

Przeszukania przeprowadzono m.in. na terenie USA (w 27 stanach), Szwecji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemiec, Izraela, Danii, Węgier oraz Francji. Przedstawiciele amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości poinformowali, że jej głównym celem jest zlikwidowanie dużych "grup pirackich" – chodzi m.in. o formacje: Fairlight, Kalisto, Echelon, Class, Project X oraz APC (ta ostatnia specjalizowała się w udostępnianiu nielegalnych płyt audio).

W wyniku wczorajszych działań policji z 11 krajów zarekwirowano ponad 200 komputerów – wiadomo, że co najmniej 30 z nich pełniło funkcję serwerów FTP, za pośrednictwem których udostępniano nielegalne oprogramowanie, muzykę i filmy. Wiadomo jednak, że "piraci" dystrybuowali materiały również za pośrednictwem sieci P2P oraz IRC. Na dyskach zarekwirowanych komputerów znaleziono m.in. najnowsze filmy, przygotowane do rozprowadzania na płytach DVD. Policjantom udało się zabezpieczyć co najmniej 65. tys. nielegalnych kopii programów, muzyki i filmów.

Zobacz również:

  • Opłata reprograficzna to kolejny zły pomysł

W przeszukaniach brali również udział przedstawiciele organizacji reprezentujących interesy firm poszkodowanych na skutek działalności piratów – m.in. Business Software Alliance, Entertainment Software Association, Motion Picture Association of America oraz Recording Industry Association of America.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200