Wielka kariera IT

Zestaw do zarządzania

W ramach podejścia procesowego, IT szuka innowacyjnych rozwiązań służących jak najlepszemu wspieraniu biznesu. Na tej bazie powstał projekt zarządzania procesowego, zgłoszonego do konkursu Lidera Informatyki. Jego efektem jest narzędzie pozwalające użytkownikowi szybko sformułować nowy albo zmodyfikować istniejący proces biznesowy. Schemat zaprojektowany przez użytkownika biznesowego jest następnie w ciągu kilku dni zestawiany z dostępnych elementów infrastruktury informatycznej. Obecnie rozwiązanie już działa. Na wniosek biznesowych użytkowników pojawiło się sześć nowych procesów, a osiem dalszych jest w trakcie opracowywania wymagań. Najaktywniejszym użytkownikiem jest dział realizacji kontraktów prowadzący nadzór nad budowami. Stworzone i wdrożone zostały proste procesy, przy czym biznes musiał ograniczyć się tylko do podania swoich wymagań.

"Największe wyzwanie stanowiło uzgodnienie wspólnego języka z użytkownikami rozwiązania, które chcieliśmy im dostarczyć. Nadal, pomimo starań, posługujemy się zbyt technicznym językiem. To utrudnia szybkie wyłożenie idei, które proponuje IT. Ale to także ulega poprawie" - mówi Jakub Zakrzewski. Nacisk na komunikację z biznesem sprawia, że Biuro Informatyki chciałoby rozbudować zespół wyznaczony do rozmów z biznesem na temat potrzeb i możliwości technologii. Mowa tu o implementacji pomysłów i nowych narzędzi, czy kolejkowaniu popytu na usługi i procesy (zarządzanie popytem na usługi i procesy). Obecne zainteresowanie rozwiązaniem nieco przerosło możliwości IT, co wydłuża zakładany czas wprowadzania nowych procesów lub zmian. "Sami nawarzyliśmy tego piwa" - śmieje się Jakub Zakrzewski.

Przykład rozwiązania, które powstało za pomocą tego narzędzia stanowi system obsługi zgłoszeń do IT, także opisany w konkursowej ankiecie Elektromontażu Poznań. "Wprowadziliśmy podział na usługi i czynności. Idea zaczerpnięta oczywiście z ITIL, ale racjonalnie przefiltrowana, aby uniknąć elementów całkiem nieprzystających do sytuacji firmy i jej działu IT" - komentuje Jakub Zakrzewski. Jednym z ważniejszych projektów ostatniego roku było wdrożenie hurtowni danych SAP BI. "Jako jedyna firma budowlana wdrożyliśmy 8 modułów SAP, w tym PS - System Projektowy, który jest powszechnie w firmie wykorzystywany. Kokpity menedżerskie działają w zarządzie i w kontrolingu, następny w kolejności jest dział realizacji - zarządzanie budowami" - mówi Jakub Zakrzewski.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że Elektromontaż Poznań w sposób dynamiczny i dostosowany do aktualnych potrzeb wprowadza kolejne rozwiązania. Firma, która ma ambicje rozwoju i dynamicznego wzrostu dba o dobre fundamenty ekspansji. "Średniej wielkości przedsiębiorstwo - jakim jest obecnie Elektromontaż - najlepiej poddaje się nowoczesnym metodom zarządzania. Chcemy wykorzystać ten czas w rozwoju firmy, do stworzenia solidnych podstaw, aby ewentualne akwizycje w przyszłości nie zachwiały tworzoną strukturą" - podsumowuje Roman Przybył.


TOP 200