Wielka Przesmycka rozstrzygnięta

Znamy zwycięzców ogólnopolskiego turnieju programistycznego, czyli tzw. Wielkiej Przesmyckiej. W tym roku najlepiej z zadaniami poradzili sobie trzej reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego - Jakub Pachocki, Tomasz Kulczyński i Jan Kanty Milczek. W pierwszej dziesiątce znaleźli się również studenci Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jakub Pachocki to trzykrotny laureat Olimpiady Informatycznej. Był także finalistą Google Code Jam. Tomasz Kulczyński, drugi z najlepszych uczestników tegorocznych zawodów we Wrocławiu, wcześniej został m.in. trzykrotnym laureatem Olimpiady Informatycznej, a także złotym i srebrnym medalistą Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej. Dwukrotnym laureatem Olimpiady Informatycznej, a także złotym i srebrnym medalistą Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej jest także trzeci z nagrodzonych- Jan Kanty Milczek.

Spośród licealistów najlepszy okazał się Bartek Dudek z XIV LO we Wrocławiu (11 miejsce). Zdobył tyle samo punktów co piąty zawodnik turnieju, ale zajął dalszą pozycję jedynie z uwagi na nieco słabszy czas rozwiązania zadań. Bardzo dobry wyniki uzyskał też Michał Łowicki z III LO we Wrocławiu. Obaj uczyli się informatyki uczęszczając od pierwszej klasy gimnazjum (odpowiednio do Gimnazjum nr 49 i Gimnazjum nr 13) na zajęcia prowadzone przez pracowników i studentów Instytutu Informatyki UWr. Najwyżej sklasyfikowanym gimnazjalistą (bardzo dobra 42 lokata) został Jarosław Kwiecień, reprezentujący Gimnazjum numer 49 z Wrocławia.

Wielka Przesmycka to zawody organizowane przez Instytut Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Mają charakter otwarty, więc obok siebie startują więc zarówno młodzi, informatycy, absolwenci i studenci informatyki, ale także uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W tym roku do udziału w turnieju zakwalifikowano 90 osób. Zadaniem zawodników było znalezienie i zaprogramowanie w językach C, C++, Java, Pyton, Haskell lub ponad 20 innych, rozwiązań o charakterze algorytmicznym. Na rozwiązanie 6 zadań, w dwóch wersjach trudności - basic i professional, uczestnicy mieli 5 godzin.

Głównym autorem tegorocznych zadań był Paweł Gawrychowski, wielokrotny laureat zawodów programistycznych (m.in. Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym, Top Coder, Google Code Jam), a obecnie młody naukowiec, którego prace kilkukrotnie nagradzano na najbardziej prestiżowych konferencjach naukowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200