Wielka Brytania postawi jednak tamę rozwiązaniom 5G firmy Huawei

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił wczoraj ważną decyzję o usunięciu do 2027 roku z funkcjonujących w tym kraju sieci 5G wszystkich rozwiązań Huawei. Dotyczy to absolutnie wszystkich elementów obsługujących takie sieci, a więc zarówno sprzętu, jak i oprogramowania.

5G

Jednocześnie Wielka Brytania wprowadzi w najbliższym czasie zakaz zakupu nowych infrastruktur 5G oferowanych przez Huawei. Analitycy nie mają wątpliwości co do tego, że kluczową rolę w podjęciu tej decyzji odegrała administracja amerykańska, która wprowadziła wcześniej embargo na rozwiązania 5G wytwarzane przez Huawei i w ostatnim czasie naciskała mocna na rządy wielu krajów na całym świecie, aby zdecydowały się na ten sam krok.

Warto przypomnieć, że na początku tego roku Wielka Brytania zignorowała to wezwanie argumentując, że cała funkcjonująca w tym kraju infrastruktura 5G w minimalnym stopniu bazuje na rozwiązaniach Huwaei, w związku z czym nie widzi potrzeba nakładania na tę firmę sankcji.

Zobacz również:

Jednak Huawei jest tak silnym graczem na rynku rozwiązań 5G, że decyzja taką będzie Wielką Brytanię sporo kosztować. Szacuje się, że opóźni ona wdrożenie technologii 5G o co najmniej dwa lata, generując jednocześnie dodatkowe koszty, które według ekspertów mogą sięgnąć kwoty nawet 2 mld euro.

Rząd Wielkiej Brytanii potwierdził też wcześniejsze spekulacje mówiące o tym, że wszystkie rozwiązania Huawei obsługujące sieci komórkowe bazujące na opracowanych wcześniej technologiach (a więc 2G, 3G i 4G) nie będą z nich usuwane.


TOP 200