Wiele w jednym pudełku

Podczas testów problematyczna okazała się jednak migracja ze starszych wersji Notes na Domino 5. Bezproblemowo przebiegła jedynie migracja z wersji Domino 4.6 - wszystkich starszych wersji serwera nie można było poprawnie zaktualizować. Znacznym modyfikacjom po stronie serwera uległy usługi katalogowe Domino Directory. Zwiększono górny limit bazy danych, dzięki czemu katalogi w wersji piątej serwera Domino zdolne są pomieścić informacje o milionie użytkowników. Co więcej, informacje te mogą być wymieniane za pośrednictwem protokołu LDAP 3.

Szczególnie usatysfakcjonowani powinni być ci użytkownicy, którzy przykładają wagę do zabezpieczeń oprogramowania grupowego. W najnowszej wersji Domino obsługuje protokoły i technologie SSL 3, X.509, Common Data Security Architecture i Secure MIME.

Dla programisty

Ostatnim komponentem wchodzącym w skład pakietu Domino 5 jest aplikacja Domino Designer, umożliwiająca tworzenie aplikacji przeznaczonych zarówno dla użytkowników Notes, jak i zwykłych przeglądarek internetowych. Pakiet zapewnia pełne wsparcie języków i technologii Java, JavaScript, HTML, C++ i ActiveX, co pozwala na tworzenie bardziej zaawansowanych aplikacji niż dotychczas. Pakiet wspiera także architektury COM (Common Object Model), CORBA, a także JavaBeans i Enterprise JavaBeans.

Podobnie jak w przypadku klienta Notes, tak i w Domino Designer interfejs użytkownika przeszedł rewolucyjne zmiany. Aplikację wzbogacono o moduły Outline Designer i Frameset Designer. Pierwszy z nich pozwala konstruować strukturę serwera WWW, drugi ułatwia tworzenie wielookienkowych aplikacji, które muszą zmieścić się w oknie przeglądarki WWW . Programista wraz z pakietem otrzymuje także kody źródłowe (w Javie) wielu komponentów, z których składa się oprogramowanie klienckie Notes. Dzięki temu nie musi od początku pisać fragmentów kodu obsługujących np. przełączanie między różnymi widokami.

Odrębne narzędzie Domino Enterprise Connection Services (DECS) umożliwia - przy użyciu łatwego w obsłudze "komputerowego pomocnika" - zdefiniowanie połączenia między tworzonymi aplikacjami a pracującymi w firmie relacyjnymi bazami danych. DECS współpracuje też z systemami ERP takich firm, jak SAP czy PeopleSoft oraz systemami transakcyjnymi, np. CICS.

Prztyczek dla konkurencji

Chociaż dostępna obecnie wersja beta Notes i Domino 5 wymaga jeszcze pracy ze strony programistów firmy Lotus Development, to finalna wersja produktu zapowiada się interesująco - szczególnie dla tych użytkowników, którzy już wykorzystują oprogramowanie grupowe Lotusa. Postawi ona także nowe wyzwania producentom, takim jak Microsoft i Novell, którzy starają się walczyć o rynek produktów realizujących obieg informacji i zadań. Lotus bowiem wyraźnie wytycza kierunek rozwoju tego typu oprogramowania, pokazując, że nie wystarczy być dobrym w obsłudze jednego środowiska pracy, lecz należy umieć integrować systemy heterogeniczne i włączać pracujące na nich "poważne" aplikacje w ten sam obieg informacji, jak na komputerach klasy PC.

<hr size=1 noshade>Notes i Domino R5 - wersja beta

Producent: Lotus Development

http://www.lotus.com

Oprogramowanie testowe:http://www.lotus.com/home.nsf/welcome/r5preview

Wymagania systemowe: serwer Domino: Windows NT 4.0, AIX, HP-UX, Solaris, OS/2, AS/400 lub S/390; Domino Designer i klient Notes: Windows 9x, Windows NT 4.0. Docelowo klient dostępny ma być także dla platform Macintosh PowerPC 7.6 i 8.1

Dostępność: IV kwartał br.

Cena: na razie nie znana


TOP 200