Wiele macierzy - jedna pula danych

Technologia wirtualizowania danych przechowywanych w środowiskach pamięci masowych określanych mianem heterogenicznych (macierze oparte na odmiennych technologiach i produkowane przez różne firmy) zyskuje coraz więcej zwolenników. Szereg firm udostępnia już takie rozwiązania, a inne zamierzają je wkrótce wprowadzić do swoich ofert.

IBM była jedną z pierwszych wielkich firm, która opracowała technologię wirtualizowania danych przechowywanych w heterogenicznych środowiskach pamięci masowych, wprowadzając do swojej oferty oprogramowanie SAN Volume Controller. Oprogramowanie jest instalowane na serwerze Xeon lub na przełączniku SAN linii MDS 9000.

Kolejną firmą, która stosuje technologie wirtualizowania danych, jest Hitachi Data Systems. Firma opracowała rozwiązanie noszące nazwę TagmaStore Universal Storage Platform, które wirtualizuje informacje przechowywane na różnych macierzach, tworząc pojedynczą pulę z danymi o ogólnej pojemności do 32 petabajtów (32 miliony gigabajtów). Jest to drogie rozwiązanie, z najwyższej półki przeznaczone dla korporacji, (przepustowość rzędu 81 GB/s), oparte na firmowej technologii Universal Star Network.

Sun przygotowuje się do wprowadzenia na rynek wiosną 2004 r. oprogramowania noszącego nazwę Unity 3.0 (Enterprise Storage Manager), które będzie instalowane w pamięci macierzy StorEdge 6920 Storage Array. Macierz będzie wtedy w stanie wirtualizować dane przechowywane zarówno w macierzach firmy Sun, jak i w macierzach produkowanych przez HP (linii Enterprise Virtual Array) i EMC (linii Clariion CX700).

EMC zapowiada, że jeszcze w pierwszej połowie 2005 r. udostępni platformę Storage Router (sprzęt plus oprogramowanie). Rozwiązanie składa się z dwóch serwerów Xeon i inteligentnego przełącznika Fibre Channel, który zawiaduje żądaniami I/O generowanymi przez aplikacje obsługujące pamięci masowe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200