Wiele hałasu w biurze

Biura przyszłości mogą stać się oazami spokoju i ciszy, zamiast miejscami pełnymi hałasu drukarek, rozdzwonionych telefonów, trzaskających drzwiczek.

Biura przyszłości mogą stać się oazami spokoju i ciszy, zamiast miejscami pełnymi hałasu drukarek, rozdzwonionych telefonów, trzaskających drzwiczek.

Brytyjski projekt Soffice, stworzony na zlecenie Ministerstwa Przemysłu i Handlu, bada, w jaki sposób wykorzystać nowe materiały i metody, aby uczynić biura bardziej przyjaznymi. Pracownicy brytyjscy mają na co dzień do czynienia z biurowym hałasem, który przekracza o 50% zalecaną normę. Telefony komórkowe, telefony stacjonarne, drukarki, ksero, rozmowy - to wszystko tworzy kakofonię dźwięków, która sięga średnio 75 dB. Dla porównania: szelest liścia to około 10 dB, przeciętna rozmowa zamyka się w 60 dB, hałas uliczny to 70 dB, zaś piła łańcuchowa to 110 dB. Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że hałas w miejscach pracy takich jak biuro nie powinien przekraczać 55 dB.

Zobacz również:

Nadmierny hałas prowadzi do zwiększonego poziomu stresu, zmniejszenia produktywności - wynika z badań Fira (Furniture Industry Research Association), która prowadzi dziewięciomiesięczny projekt.

Soffice nie zamierza wieszać na ścianach tabliczek z napisami: prosimy o ciszę. "Żaden z użytych przez nas materiałów nie był używany w wytwarzaniu mebli nigdy dotąd" - twierdzi przedstawicielka Fira.

Wiele biur koncentruje się na estetyce i wyposażeniu w najnowsze zdobycze technologii, natomiast strona akustyczna zwykle jest zaniedbana. Badania mają na celu wybranie materiałów tłumiących hałas, zaprojektowanie mebli, które będą ciche, obniżenie poziomu hałasu tworzonego przez urządzenia biurowe. Pracodawcy liczą, że dzięki wyciszeniu biur wydajność pracowników wzrośnie.

Na podstawie BBC News: "Engineers turn to soft offices", Jo Twist.

Opracowano na podstawie: The Economist "The rise in the C-level"


TOP 200