Większy kawałek ciasta

Wybór odpowiedniego serwera sieciowego był znacznie prostszy, kiedy wykorzystywano go tylko w jednym celu - do wysyłania statycznych stron HTML w odpowiedzi na żądania przeglądarek. Obecnie serwery WWW muszą sprostać większym wyzwaniom: obsługiwać standardy multimedialne i aplikacje intranetowe.

Wybór odpowiedniego serwera sieciowego był znacznie prostszy, kiedy wykorzystywano go tylko w jednym celu - do wysyłania statycznych stron HTML w odpowiedzi na żądania przeglądarek. Obecnie serwery WWW muszą sprostać większym wyzwaniom: obsługiwać standardy multimedialne i aplikacje intranetowe.

Wymaga to od serwerów zdecydowanie większej wydajności - przy jednoczesnej optymalizacji wykorzystania dostępnych zasobów systemowych. Rozwiązania dostarczane przez producentów powinny także zawierać odpowiednie narzędzia, które umożliwią zarządzanie dużą liczbą danych, zapewnią kontrolę nad wieloma serwerami WWW jednocześnie, pozwolą w prosty sposób integrować je z zewnętrznymi bazami danych oraz aplikacjami.

Ponadto ważny jest także niski koszt eksploatacji takiego systemu.

Założeniem porównania było określenie, który z najpopularniejszych serwerów WWW najlepiej zaspokaja potrzeby firmy. Przed rozpoczęciem testów każdy z producentów oprogramowania serwera WWW został poproszony o wybranie najlepszej według niego platformy sprzętowej dla tego rozwiązania (serwera i systemu operacyjnego). Do testów zaproszono tych producentów, którzy - według badań firmy NetCraft (z czerwca 1997 r.) - mają największy udział w rynku serwerów WWW . Niekwestionowanym liderem (44% rynku) jest tu darmowy serwer Apache. Podczas testów zainstalowano go na systemie Red Hat Linux 4.2 na serwerze Linux Hardware Solutions 2000P z dwoma procesorami Pentium Pro 200 MHz i 256 MB RAM.

Według wyliczeń firmy NetCraft, drugie miejsce, daleko po Apache, zajmuje Internet Information Server Microsoftu (15% rynku), a za nim plasuje się firma Netscape z udziałem 11%. Microsoft dostarczył do testów serwer IIS 3.0, pracujący na platformie Windows NT 4.0 na maszynie HP NetServer LX Pro 6/200 SMP z czterema procesorami Pentium Pro 200 MHz i 256 MB RAM.

Netscape dostarczył do testów Enterprise Server 3.0, także pracujący na platformie Windows NT i serwerze Compaq ProLiant 5000, wyposażonym w cztery procesory Pentium Pro 200 MHz i 256 MB RAM.

Testom zamierzano poddać system Domino Lotusa, ale zamiast niego IBM dostarczył Internet Connection Secure Server 4.2 (ICSS), pracujący w systemie AIX 4.2 na serwerze RS/6000 z czterema procesorami Motorola 604e 166 MHz i 256 MB RAM.

Zaproponowano również udział w teście firmie Sun, która jednak nie dostarczyła własnego rozwiązania.

Serwery WWW, które mogłyby znaleźć zastosowanie w przedsiębiorstwie, zostały sprawdzone pod każdym względem. Uwzględniono też sprzęt, sieciowy system operacyjny i oprogramowanie serwera WWW; bez oceny wszystkich składników nie można bowiem stwierdzić, które rozwiązanie najlepiej zaspokoi potrzeby firm.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200