Większość firm nie wie czym jest no-code i low-code

Tworzenie aplikacji metodą low- lub no-code sprawia, że nie musimy programować, by realizować projekty software'owe. A jeśli już, wystarczy znajomość podstawa. Dla wielu dyrektorów zarządzających jest to jednak ciągle duża tajemnica i nie wiedzą, do czego służą platformy tego rodzaju.

Low-code i no-code dopiero się rozkręca / Fot. Pexels.com

Low-code i no-code dopiero się rozkręca / Fot. Pexels.com

Tworzenie oprogramowania metodą LCNC (low-code/no-code) jest ciągle mało popularne, choć wydaje się, że segment ten bardzo dynamicznie się rozwija. Korzystając z platform do tworzenia oprogramowania w taki sposób, eliminujemy znaczną część pracy i potrzebę kodowania.

Sprawdź: Języki programowania

Zobacz również:

  • Niewiele projektów open source jest aktywnie utrzymywanych
  • Low-code: cyfryzować można się inaczej
  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze narzędzia CMS?

Z ankiety przeprowadzonej wśród 1000 dyrektorów zarządzających i ds. technologii w zachodnich firmach wynika, że ponad jedna czwarta (27%) nie zna nawet koncepcji low-code/no-code.

Nawet dyrektorzy technologiczni (CTO), którzy są uważani zwykle w firmach za "najmądrzejszych od technologii", w 38% nie wiedzieli nic na temat LCNC - dotyczyło to USA. W Europie było nieco lepiej, bo 24% nie znało tej koncepcji.

Badanie przeprowadziła firma CLEVR, zajmująca się tworzeniem oprogramowania. Jak zauważa jej dyrektor zarządzająca, Angelique Schouten, nieznajomość LCNC stawia firmy w niekorzystnej sytuacji. Jej zdaniem ta praktyka tworzenia oprogramowania znajduje się "na czele rewolucji" rynku programistycznego i zaczyna interesować coraz więcej menedżerów poszukujących usprawnień dla procesów software developmentu i optymalizacji kosztów.

Pobierz: 7zip

"To środowisko obecnie wygląda trochę tak jak wtedy, gdy zaczynała się rozwijać technologia chmury, a wiele firm myślało, że chmura to to samo, co iCloud czy Dropbox" - zauważa Angelique Schouten. "Firmy nie wiedziały wtedy, w jaki sposób chmura będzie mogła wpływać na ich rozwój" - dodała.

Rozwiązania LCNC są obecnie na tej samej ścieżce i tylko jeśli poświęcimy czas, aby lepiej je zrozumieć, zaczniemy bardziej doceniać zapewniane przezeń zalety.

Warto dodać, że Gartner przewiduje, iż do 2024 r. aż 75% firm będzie już wykorzystywać rozwiązania low-code/no-code.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200