Większe obroty, szybsze zlecenia

Giełda Papierów Wartościowych uruchomiła nowy system informatyczny WARSET.

Giełda Papierów Wartościowych uruchomiła nowy system informatyczny WARSET.

Pierwsze notowania w nowym systemie WARSET odbyły się w ubiegły piątek. WARSET zastąpił stary system zaadaptowany z giełdy w Lyonie. W ciągu ostatnich miesięcy kilkakrotnie okazało się, że jego wydajność jest niewystarczająca wskutek rosnącej liczby transakcji. Decyzja o modernizacji systemu zapadła jednak znacznie wcześniej.

Większe możliwości

"Nowy system umożliwi przede wszystkim łatwiejszą integrację z innymi giełdami światowymi, w tym również wchodzenie z nimi w alianse" - mówi Włodzimierz Magiera, wiceprezes warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, odpowiedzialny za informatykę.

System WARSET ma być także prawie 10-krotnie wydajniejszy. Makler będzie mógł wysłać jednocześnie 10-15 zleceń (wcześniej przekazywał je do systemu pojedynczo). Maklerzy będą mieli także podgląd arkusza zleceń w czasie rzeczywistym. Będzie można kupować nawet pojedyncze akcje.

Za komunikację między GPW a biurami maklerskimi i właścicielami giełdowych serwisów informacyjnych będzie odpowiedzialny tzw. hub informacyjny. Właśnie dzięki niemu w przyszłości będzie można połączyć warszawską giełdę z innymi giełdami w Europie.

Zmiany organizacyjne

Wraz z uruchomieniem systemu zostaną wprowadzone także zmiany w sposobie funkcjonowania giełdy. Zwiększono m.in. maksymalne wahania kursów (średnio z 10 do 15%). W zależności od płynności papierów wartościowych, wprowadzono trzy typy notowań: ciągłe, jednolite z dwoma fixingami i jednolite z jednym fixingiem.

Dzięki nowemu systemowi giełdowemu będzie możliwe również - jednak dopiero za 3 miesiące - wprowadzanie nowych typów zleceń i ich parametrów. "W tym czasie także, w razie problemów z nowym systemem, będziemy mogli w każdej chwili wrócić do starego rozwiązania" - mówią przedstawiciele GPW.

Zmieniona architektura

Kontrakt na stworzenie nowego systemu informatycznego dla warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych w sierpniu 1998 r. podpisały GPW, Stowarzyszenie Giełd Francuskich i spółka Euronext. Jako platformę dla systemu WARSET wybrano sześcioprocesorowy serwer Tandem S 70006, który pracuje pod kontrolą systemu NotStop Kernel. Nieco słabsza maszyna znajduje się w ośrodku zapasowym. Oba komputery są ze sobą sprzężone. Zapasowy w każdej chwili może przejąć prowadzenie sesji.

Architektura klient/serwer zastosowana w systemie WARSET sprawia, że biuro maklerskie nie będzie już bezpośrednio komunikowało się z komputerem centralnym. Dzięki temu nie będzie konieczne limitowanie liczby stacji roboczych po jego stronie. W biurze działają dwa serwery: zleceń i informacji publicznych.

--------------------------------------------------------------------------------

Więcej o systemie WARSET pisaliśmy w CW 28/2000. Reportaż z jego uruchomienia przedstawimy w dziale Technologie w CW 44/2000.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200