Większa przepustowość sieci TP SA

Operator dwukrotnie zwiększył przepustowość łączy internetowych wychodzących za granicę dzięki umowie z firmą Telia International Carrier. Jednocześnie dzięki zakończonej rozbudowie, szkieletowa sieć TP SA osiągnęła przepustowość 400 Gb/s.

Telekomunikacja Polska SA zwiększyła dwukrotnie przepustowość łączy internetowych wychodzących za granicę. Stało się to możliwie dzięki umowie zawartej pomiędzy TP SA z Telią International Carrier (TIC). Telekomunikacja Polska SA zaoferuje swoim klientom łącza o przepustowości ponad 600 Mb/s. Do końca tego roku TP SA planuje zaoferować łącza o całkowitej przepustowości ponad 900 Mb/s. W ramach kontraktu z TIC, przepływność łączy będzie mogła zostać zwiększona do 2,5 Gb/s.

Jednocześnie Telekomunikacja Polska SA ukończyła rozbudowę swojej światłowodowej sieci szkieletowej, zwiększając jej przepustowość do 400 Gb/s. Sieć pozwala na przeprowadzenie w tym samym czasie ponad 4,8 miliona rozmów telefonicznych lub przesłanie w ciągu jednej sekundy zawartości ponad 75 płyt CD. TP SA twierdzi, że w razie zwiększenia zapotrzebowania, możliwe jest zwiększenie przepustowości łączy do 800 gigabitów na sekundę.

Zobacz również:

  • Apple rozważa rezygnację z chińskiego poddostawcy podzespołów
  • Polska technologia 5G idzie w świat

Rozbudowa sieci nastąpiła w oparciu o technologię DWDM (Dense Wave Division Multiplexing) firmy Lucent Technologies. Zgodnie z kontraktem podpisanym w lipcu 2000 roku, wycenionym wówczas na ok. 16,9 mln USD, Lucent dostarczył TP SA 80-kanałowe systemy DWDM WaveStar OLS 400G. TP SA utrzymuje, że zarządzana przez firmę sieć stała się jedną z najnowocześniejszych w Europie. Podobne łącza światłowodowe posiadają w Europie m.in.: włoski Telekom Italia, Deutsche Telecom, hiszpański Jazztel, i wkrótce również France Telecom.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200