Wiedza, jeszcze raz wiedza

Naukowe Towarzystwo Informatyki Ekonomicznej koncentruje działalność na środowisku akademickim.

Naukowe Towarzystwo Informatyki Ekonomicznej koncentruje działalność na środowisku akademickim.

Kiedy 5 lat temu powstawało Naukowe Towarzystwo Informatyki Ekonomicznej (NTIE), swego oburzenia nie kryli działacze Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Twierdzili, że jest to niepotrzebne dzielenie zinstytucjonalizowanej formy organizacyjnej polskiego środowiska informatycznego. NTIE mogłoby przecież działać jako wydzielona część PTI - stowarzyszenia o wystarczająco szeroko zakreślonych ramach programowych, aby umożliwić realizację celów stawianych przez promotorów nowej organizacji. Ci ostatni woleli jednak pójść własną drogą. Pojawiły się nawet opinie, że NTIE może stanowić rzeczywistą alternatywę dla PTI, jako ośrodek integrujący środowisko informatyków w Polsce. Tak się jednak nie stało.

Nowy zarząd stowarzyszenia NTIE nie widzi potrzeby i możliwości wypracowania metod efektywnej współpracy z PTI. Deklaruje jedynie "pokojową koegzystencję". Oznacza to niezależną działalność PTI i NTIE bez istotnych punktów wspólnych. Według członków zarządu NTIE, obie organizacje zajmują się innymi zagadnieniami i działają na różnych obszarach.

Prof. Andrzej Baborski, obecny prezes NTIE, nie kryje, że kierowane przez niego stowarzyszenie nie ma ambicji wyjścia poza środowisko naukowo-akademickie. Nie zamierza przyjmować roli niezależnego ośrodka opiniotwórczego (w szczególności w zakresie konkretnych zastosowań, wdrożeń czy ofert systemów). Członkowie zarządu NTIE wątpią, czy obecnie istnieje na polskim rynku zapotrzebowanie na tego typu ekspertyzy i doradztwo.

Celem NTIE pozostaje dydaktyka, doskonalenie programów nauczania informatyki ekonomicznej na uczelniach wyższych, wspomaganie doktorantów i utrzymywanie kontaktów z kołami naukowymi studentów. Ważnym zadaniem ma być aktywizacja środowiska naukowo-akademickiego przez współuczestniczenie w organizowaniu konferencji i sympozjów o uznanej renomie (m.in. ISD, Elektroniczna Wymiana Danych EDI, HCI, Pozyskiwanie Wiedzy, Systemy Wspomagania Organizacji, European Conference on Information Systems).

NTIE zamierza również pełnić rolę pomostu między firmami informatycznymi a ośrodkami akademickimi - z ukierunkowaniem na procesy dydaktyczne. Współpraca ma polegać na stworzeniu studentom możliwości dostępu - podczas zajęć w uczelnianych laboratoriach - do konkretnych programów i systemów.

Działacze NTIE chcą, aby dzięki ich stowarzyszeniu wzrastała w Polsce ranga informatyki ekonomicznej jako dyscypliny naukowej. Może to być jednak trudne, zważywszy na brak średniej kadry naukowej i dydaktycznej w polskich uczelniach. O ile liczba pracowników naukowych utrzymuje się na podobnym poziomie, to przybyło studentów w ciągu ostatnich kilku lat 4-krotnie. Konsorcja doktoranckie, czyli spotkania osób przygotowujących doktoraty należące tematycznie do obszaru informatyki ekonomicznej, którymi szczyci się NTIE, ograniczają się do dwudziestu kilku prac i to w skali całej Polski. Jednocześnie gwałtownie wzrasta zainteresowanie studiami podyplomowymi w tej dziedzinie.

Widać jednak i pozytywne zmiany. Duże firmy informatyczne zaczynają energicznie zabiegać o współpracę z uczelniami. Uaktywnia się też grupa producentów oprogramowania dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ambitni studenci natomiast wyrażają chęć pozostania na uczelni, co nie miało miejsca jeszcze kilka lat temu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200