Wiedeń flirtuje z pingwinem

W przyszłym roku 7,5 tys. spośród 16 tys. użytkowników komputerów wiedeńskiej administracji będzie miało możliwość przejścia na Linuksa. W 2006 r. ratusz oceni efekty migracji.

W porównaniu do Monachium, gdzie lokalne władze zadecydowały o pełnej zmianie środowiska z Windows na Linux, Wiedeń wybrał rozwiązanie częściowe. Projekt ma pochłonąć 1,1 mld euro w ciągu następnych pięciu lat. Stolica Austrii nie zamierza ponadto kupować nowego sprzętu, bowiem część serwerów i krytycznych aplikacji od dawna działa pod Linuksem.

Migrację zapoczątkują pracownicy najbardziej doświadczeni w informatyce - poinformował dyrektor działu IT w urzędzie miasta Erwin Gillich, którego celem jest uniezależnienie Wiednia od produktów Microsoftu, także z powodów finansowych. W austriackim parlamencie linuksową migrację wspierają socjaldemokraci i członkowie Partii Zielonych. Rzeczniczka Zielonych Marie Ringler wyraziła ubolewanie, że władze Wiednia decydują się jedynie na częściową migrację.

Zobacz również:

  • Rosyjskie firmy szukają ratunku, przechodząc gremialnie na narzędzia bazujące na otwartym kodzie
  • Jest kolejna wersja jądra systemu Linux

Wczoraj informowaliśmy, że władze Monachium wstrzymały na kilka tygodni realizację projektu LiMux, aby oszacować czy istnieje realne zagrożenie, że wdrażane rozwiązania open source nie będą w zgodzie z dyrektywą UE, nad którą głosowanie jest planowane na jesień br. Dziś jednak, jak podał serwis 7thGuard.net , burmistrz stolicy Bawarii, Christian Ude, ogłosił wznowienie prac migracyjnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200