Wieczny atrament Epsona

Epson wprowadza na polski rynek serię nowych drukarek fotograficznych Stylus Color.

Epson wprowadza na polski rynek serię nowych drukarek fotograficznych Stylus Color.

"Atrament zapewni przynajmniej 100-letnią trwałość wydruków" - twierdzą przedstawiciele Epsona. Nowy atrament pigmentowy znajdzie zastosowanie w drukarce Stylus Photo 2000P, która w Polsce pojawi się w sprzedaży jesienią. Tymczasem już wprowadzono na rynek tanie modele Stylus Color 480 i zaliczane do średniej klasy Stylus Color 870, 875DC i 1270.

Drukarka Epson Stylus Color 480 jest przeznaczona głównie dla użytkowników domowych. Kosztuje ok. 400 zł. Zastępuje starszy model 460. Jest wyposażona w 2 głowice (druk 4-kolorowy), interfejs równoległy, ma rozdzielczość 720 dpi i drukuje z nominalną szybkością 4 str./min (mono) i 2,6 str./min (kolor).

W drukarce nie ma przycisków sterujących i włącznika sieciowego. Sterowanie odbywa się wyłącznie za pośrednictwem oprogramowania. Stylus Color 480 jest pierwszym modelem klasy popularnej, który wykorzystuje technologię Variable DropletSize (zmiennej wielkości kropli atramentów).

Cyfrowa do zdjęć

Stylus Photo 870, 875DC i 1270 to seria modeli do druku o jakości fotograficznej. Mają one rozdzielczość 1440 x 720 dpi i wykorzystują technologię druku 6-kolorowego (jedna głowica z atramentem czarnym, druga z pięcioma kolorami). W odróżnieniu od Stylus Photo 870, model 875DC jest wyposażony w interfejsy USB i PCMCIA, który umożliwia bezpośrednią instalację kart pamięci stosowanych w fotograficznych. Natomiast Stylus Photo 1270 drukuje na nośnikach o formacie A3+.

W największym stopniu - w porównaniu ze starszymi modelami - ulepszono nowego rodzaju, które przy stosowaniu specjalnego, również nowego papieru Epson Premium Glossy Photo Paper mają zapewnić 10-letni okres przechowywania wydruków bez utraty jakości. Ponadto drukarki wykorzystują głowice z elektronicznymi czujnikami poziomów atramentu, co pozwala na ich swobodną instalację niezależnie od stopnia zużycia tuszu.

100 lat fotografii

Nowym modelem jest Stylus Photo 2000P - profesjonalna, 6-kolorowa drukarka drukująca z jakością fotograficzną na papierze formatu A3+. Wykorzystuje ona nowego typu kolorowe atramenty pigmentowe, których zaletami są trwałość i stabilność kolorów oraz wysoka odporność na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Przy zastosowaniu papierów specjalnych, jak twierdzi producent, wydruki można przechowywać przez 100, 200 lat bez utraty jakości, podczas gdy atramenty barwnikowe zapewniają trwałość dokumentów nie przekraczającą 2 lat.

Atramenty pigmentowe mają również wady. W porównaniu do barwnikowych zapewniają mniejszą paletę kolorów i gorszą rozdzielczość (cząstki pigmentów są większe niż krople barwników). Są też droższe.

Stylus Photo 2000P ma rozdzielczość 1440 x 720 dpi, a podawany przez Epson czas druku wynosi 74 s/A4 (mono, tryb draft) i 206 s/A3 (kolor, tryb speed). Drukarka standardowo jest wyposażona w interfejsy równoległy i USB. Maksymalna gramatura nośników wynosi aż 251 g/m2 - urządzenie może drukować na kartonie. Tę samą technologię atramentów pigmentowych Epson wprowadził również do nowych modeli drukarek wielkoformatowych: Stylus Pro 7500 i Stylus Pro 9500.


TOP 200