Więcej wirtualizacji, centra danych w chmurach

Coraz ważniejsza staje się możliwość dostępu do danych i aplikacji z dowolnego miejsca. Żyjąc w czasach globalnej gospodarki, często zadania biznesowe są realizowane w podróży. Pracownicy często też zmieniają miejsce swojej pracy między oddziałami firmy rozsianymi po całym świecie, w różnych strefach czasowych. Zmienia się styl pracy, coraz częściej pracujemy w domu. Dzięki elastycznemu, zdalnemu dostępowi nie trzeba znajdować się w biurze, aby wykonywać swoje obowiązki.

Wdrażaniu wirtualizacji sprzyja również polityka Green IT. Wiele firm na świecie wprowadza ją, koncentrując się na obniżaniu poziomu pobieranej energii. Wirtualizacja desktopów przynosi oszczędności również i na tym polu.

Wirtualizacja sieci

Pewne formy wirtualizacji sieci, takie jak VirtualLAN, VirtualSAN czy Virtual Private Network, są już znane i wdrażane od dawna. Technologie wirtualizacji umożliwiają podział sieci fizycznej na wiele podsieci oraz znacznie podnoszą bezpieczeństwo w środowiskach produkcyjnych, przy projektach konsolidacji systemów i rodzącym się modelu świadczenia IT, jako usługi dostępnej przez sieć publiczną.

Więcej wirtualizacji, centra danych w chmurach

Rodzaje chmur obliczeniowych

Wirtualizacja sieci wynikająca z wirtualizacji serwerów, to jednak dużo szersze zagadnienie. Nowa wersja wirtualizacji sieci obejmuje bowiem komponenty sieciowe, takie jak routery, przełączniki, zapory ogniowe czy systemy IDS/IPS, znane dotychczas w postaci urządzeń fizycznych, oferując je w postaci programowej, tzw. virtual appliances. Te maszyny wirtualne, prekonfigurowane do pełnienia określonych funkcji, działają w ramach wirtualnego ekosystemu, obsługując pracujące w nim serwery produkcyjne.

Największą korzyścią wynikającą z wirtualizacji sieci i serwerów jest znaczna redukcja wymagań sprzętowych infrastruktury sieciowej. Instalacja nowej zapory ogniowej lub systemu IDS/IPS nie będzie już wymagać zakupu drogiego urządzenia fizycznego, bo zapora taka będzie działać jako maszyna wirtualna na odpowiednio wydajnym serwerze fizycznym. Ciekawym rozwiązaniem są również tzw. dystrybuowane wirtualne przełączniki, które mogą scalać wiele fizycznych serwerów hostujących. Przyspiesza to proces konfiguracji sieci i zapewnia krótszy czas odpowiedzi na pojawiające się potrzeby biznesowe.

Wypowiedź eksperta... NextiraOne

Arkadiusz Możdżeń, kierownik Działu Rozwiązań Konwergentnych, NextiraOne Polska

Wirtualizacja to "wytrych", którym posługują się obecnie wszyscy kluczowi dostawcy świata IT. Jest to pochodna wielu bezsprzecznych korzyści płynących z wirtualizacji, ale również czasu "po kryzysie", który wymaga zwiększenia oszczędności i efektywności w wykorzystaniu środowiska IT. Wszyscy decydenci IT powinni rozważać konsolidację jako etap rozwoju w zarządzanych przez siebie działach IT. Konieczne jest jednak właściwe przygotowanie się do tego procesu, w szczególności od strony organizacyjnej, stronę technologiczną powierzając wyspecjalizowanym integratorom.

Najefektywniejsza konsolidacja ma miejsce, gdy bierzemy pod uwagę całe środowisko IT firmy oraz wszystkie procesy w nim zachodzące i dokonujemy wirtualizacji jak największej jego części. Należy przy tym pamiętać, aby rozpocząć proces konsolidacji od zebrania dokładnych danych na temat tego, co posiadamy, czyli przeprowadzić audyt infrastruktury IT, przyjrzeć się, które z aplikacji są kompatybilne ze środowiskiem maszyny wirtualnej i poddadzą się wirtualizacji, które z serwerów fizycznych mogą stać się platformą tej maszyny. Ponadto niezmiernie istotnym wyzwaniem organizacyjnym jest przekonanie działów biznesowych firmy, że ich aplikacje mogą koegzystować wspólnie z innymi na jednej fizycznie maszynie i nie stanowi to zagrożenia z punktu widzenia ich działania, oraz przekonanie do nowego sposobu rozliczeń, opartego na przeliczniku obciążeniowym maszyny wirtualnej, a nie koszcie zakupu i utrzymania serwera fizycznego.

Konsolidacja środowiska IT jest efektywna nie tylko w dużych przedsiębiorstwach. Doskonale sprawdza się w małych i średnich organizacjach, pozwalając osiągnąć to, co kiedyś było zarezerwowane jedynie dla dużych firm, czyli zbudowanie środowiska o wysokiej dostępności bez potrzeby ponoszenia ogromnych nakładów finansowych i wyrzeczeń związanych z funkcjonalnością aplikacji.

Rozwiązania wirtualizacyjne są w stanie zaadresować potrzeby biznesowe przedsiębiorstw różnej wielkości i praktycznie dowolnej branży. Wyznacznikiem zastosowań dla tego typu rozwiązań jest np. ograniczona przestrzeń serwerowni czy astronomiczne rachunki za prąd w firmie.

NextiraOne wspiera przedsiębiorstwa na drodze wirtualizacji od momentu planowania i inwentaryzowania infrastruktury, poprzez przygotowanie business case’u dla zarządu ze wskazaniem oszczędności (TCO, ROI, efektywności energetycznej), a skończywszy na dostarczeniu narzędzi do administrowania i rozliczania kosztów użytkowania maszyn wirtualnych. Dodatkowo, nasze kompetencje w dziedzinie telefonii IP, wideokonferencji oraz bezpieczeństwa pozwalają na projektowanie od strony sieciowej (parametry QoS, transmisja multicast, Ethernet Security) środowiska niczym nie ustępującego środowisku klasycznemu, opartemu na separowanych fizycznie urządzeniach.


TOP 200