Więcej w pamięci

IBM i HP wprowadzają nowe urządzenia i oprogramowanie do zarządzania pamięciami masowymi.

IBM i HP wprowadzają nowe urządzenia i oprogramowanie do zarządzania pamięciami masowymi.

W marcu IBM wprowadzi na rynek napędy taśmowe, biblioteki i autoloadery IBM TotalStorage obsługujące technologię LTO 3. W tym samym czasie na rynek trafi oprogramowanie SAN Volume Controller 2.1, a miesiąc później podsystem dyskowy DS4000.

Z kolei HP wprowadza na rynek oprogramowanie SRM (Storage Resource Management), które pozwala na jednolite zarządzanie serwerami i pamięciami masowymi w centrach danych. Pakiet Storage Essentials zastąpi w ofercie HP produkt OpenView Storage Area Manager, który będzie jednak oferowany jeszcze przez najbliższe półtora roku. Wsparcie techniczne dla klientów świadczone będzie przez 3 lata.

Dane na żądanie

IBM wprowadza do oferty napędy, biblioteki taśmowe oraz autoloadery obsługujące najnowszą technologię LTO 3 (Linear Tape Open). Zapewniają one możliwość odczytywania danych przez dowolne kompatybilne z LTO urządzenie produkowane przez HP, IBM czy Quantum. Przedstawiciele IBM przekonują, że biblioteki Ultrium LTO 3 pracujące z prędkością 80 MB/s oferują dwukrotnie większą wydajność w porównaniu z urządzeniami LTO 2. Ważną nowością jest wprowadzenie przez IBM w bibliotece TotalStorage 3584 funkcji zwiększającej dwukrotnie wydajność montowania taśm w napędach.

Ponadto firma zaprezentowała podsystem dyskowy DS4000, który obecnie może wykorzystywać dyski Fibre Channel o pojemności 146 GB, których talerze obracają się z prędkością 15 tys. obr./min oraz dyski o pojemności 300 GB, których talerze obracają się z prędkością 10 tys. obr./min. Daje to łączną pojemność ponad 67 TB w systemie klasy średniej. Szybsze dyski mogą zostać wykorzystane do obsługi krytycznych aplikacji, natomiast wolniejsze dla mniej istotnych danych archiwalnych.

IBM wprowadził także aktualizację oprogramowania wirtualizacyjnego TotalStorage SAN Volume Controller (SVC). Oprogramowanie to zostało zaimplementowane na klastrze serwerów xSeries 335 pracujących pod kontrolą Linuxa lub na kartach rozszerzeń do przełączników Fibre Channel Cisco MDS9000. Może współpracować z serwerami Windows, AIX, Red Hat Linux, Solaris oraz HP-UX. Współpracuje również z macierzami produkowanymi przez IBM, Hitachi Data Systems, EMC, HP oraz Sun Microsystems.

Nowa wersja SVC (2.1) posiada funkcje pozwalające na migrowanie danych pomiędzy różnych producentów. Według użytkowników, którzy testowali nowe oprogramowanie, przeniesienie 2 TB danych między dwoma macierzami za pośrednictwem nowej wersji SVC zajmuje ok. półtorej godziny, ponoć bez obniżania komfortu pracy aplikacji. Dotychczasowe opinie o SVC były takie, że owszem, jest to rozwiązanie bezpieczne, lecz niekoniecznie bardzo wydajne. Ostateczne wnioski będzie można sformułować dopiero po przeprowadzeniu niezależnych testów nowej wersji oprogramowania.

Jeden zamiast drugiego

Przygotowana przez HP premiera oprogramowania Storage Essentials to efekt siedmioletniej umowy typu OEM z firmą AppIQ na wykorzystanie pakietu StorageAuthority Suite. Umowa pomiędzy HP i AppIQ obejmuje także współpracę inżynierską nad kolejnymi wersjami produktu Storage Essentials. Współpraca z AppIQ to dla klientów dobra wiadomość - z firmą tą w dziedzinie rozwiązań ILM współpracuje Hitachi Data Systems, której macierze klasy najwyższej HP sprzedaje pod własną marką.

Umowa siedmioletnia świadczy o tym, że HP nie traktuje jej jako taktycznego aliansu, jaki niejednokrotnie zawierany jest przez większe firmy z niszowymi graczami do czasu wypracowania własnego rozwiązania, lecz raczej jako strategiczne partnerstwo technologiczne. Świadczy o tym także fakt, że HP zamierza oprogramowanie AppIQ oferować w zastępstwie dotychczas oferowanego własnego produktu OpenView Storage Area Manager.

Pakiet AppIQ StorageAuthority zostanie zintegrowany z oprogramowaniem do zarządzania serwerami HP Systems Insight Manager, który dostarczany jest bezpłatnie z serwerami HP Proliant, Integrity, HP 9000 oraz serwerami BladeSystem. Pozwala przy tym również na zarządzanie serwerami produkowanymi przez Dell i IBM. Wcześniej umowy z AppIQ podpisały firmy Engenio, Hitachi Data Systems, Silicon Graphics oraz Sun Microsystems.

Stopniowa integracja

Zintegrowane narzędzia AppIQ i HP umożliwią administratorom zarządzanie i monitorowanie zarówno zasobów serwerowych, jak i pamięci masowych. Pakiet Storage Essentials zawiera moduły rozszerzające pozwalające na zarządzanie sieciami SAN, udostępnianie zasobów systemów pamięci masowych oraz monitorowanie infrastruktury, na której pracują aplikacje.

Funkcje związane z obsługą pamięci masowych będą wprowadzane do Systems Insight Manager etapami. Pod koniec marca użytkownikom zostaną udostępnione pierwsze wtyczki. Poziom integracji będzie większy z chwilą wprowadzenia na rynek kolejnej wersji oprogramowania Systems Insight Manager, co nastąpi za kilka miesięcy. Wprowadzone zostaną wówczas takie funkcje, jak: mapowanie, wykrywanie urządzeń (discovery), topologia sieci SAN i uwierzytelnianie użytkowników zasobów.

Zarówno Storage Essentials, jak i Systems Insight Manager są zbudowane na bazie standardów J2EE, SMI-S, WBEM czy WMI. Gwarantuje to, że oprogramowanie będzie obsługiwać technologie i produkty dostawców innych niż HP. Oprogramowanie pracuje na platformach: Windows, Linux lub HP-UX. Oprogramowanie zarządcze pojawi się w kanałach sprzedaży HP pod koniec marca br. Cena nie jest jeszcze znana. Wiadomo jedynie, że nie będzie obejmować specjalizowanych modułów rozszerzeń, które w zależności od realizowanych funkcji będą kosztować od 2 do nawet 60 tys. USD.

Nie tylko HP ceni AppIQ

Firma AppIQ to jedna z tych relatywnie niewielkich firm, które, przewidując odpowiednio wcześnie przyszłe problemy klientów, stworzyły jeden z najlepszych na rynku pakiet oprogramowania do zarządzania systemami pamięci masowych, sieci SAN oraz infrastrukturą.

Wśród oferowanych przez AppIQ pakietów StorageAuthority są narzędzia dedykowane do zarządzania oprogramowaniem Veritas Software, serwerami Exchange, wiodącymi serwerami baz danych, a także rozwiązania automatyzujące typowe czynności w administracji serwerami i monitorowania szeroko pojmowanej infrastruktury.

Na zasadzie porozumień OEM oprogramowanie zarządcze AppIQ wykorzystują Hitachi Data Systems, Sun Microsystems oraz Silicon Graphics. Firma współpracuje z liczącymi się dostawcami rozwiązań dla sieci SAN, m.in. Brocade, Cisco, CNT, EMC, Emulex, HP, IBM, JNI, Intel, McDATA, Network Appliance i Qlogic.


TOP 200