Więcej różnorodności w IT

Zarząd T-Systems Polska stara się jak najmocniej zróżnicować zespół. Takie podejście ma podnosić jakość i efektywność pracy.

Zadaniowy tryb pracy w T-Systems Polska umożliwia zachowanie równowagi między pracą a życiem codziennym. Ułatwieniem jest możliwość telepracy. Nie bronimy się przed przechodzeniem naszych pracowników na część etatu. Korzystamy z wszelkich sposobów uelastycznienia ich czasu pracy.

Anna Broda, dyrektor HR i członek zarządu T-Systems Polska

W T-Systems stawiają na młodych i na doświadczonych pracowników, na kobiety i mężczyzn. "Różne bagaże doświadczeń to większa stabilność dla firmy, ciekawsze i bardziej wyważone podejście do projektów. Starsi pracownicy służą doświadczeniem młodszym. To obniża poziom fluktuacji kadr. Starsi pracownicy mają mniejszą chęć do ciągłych zmian pracodawcy. Ich atutem jest większe oddanie firmie" - opowiada Anna Broda, dyrektor HR i członek zarządu T-Systems Polska.

Szefowa HR chciałaby, aby jak najwięcej kobiet pracowało na stanowiskach technicznych. "Mimo promocji kierunków ścisłych przez polski rząd i Unię Europejską, niewiele kobiet kończy wyższe szkoły techniczne. Jeśli już, to pracują jako programistki bądź kierują projektami" - mówi. Mimo to, w firmie ok. 25% pracowników stanowią kobiety. Proporcja utrzymywana jest też wśród kadry zarządzającej. Choć podczas rekrutacji liczą się głównie kompetencje, staż pracy i osobowość.

Uroki pracy zadaniowej

Niedawno polski oddział T-Systems przeszedł reorganizację. Nastąpił podział na trzy podstawowe działy: sprzedaż, usługi i dział realizacji technicznej. Planowany jest wzrost zatrudnienia w dziale realizacji i wsparcia technicznego. Poszukiwani będą głównie inżynierowie i kierownicy projektów.

Nowo zatrudnieni pracownicy mogą skorzystać z udogodnień, jakie oferuje zadaniowy tryb pracy w T-Systems Polska. "Umożliwia on zachowanie równowagi między pracą a życiem codziennym. Ułatwieniem jest możliwość telepracy. Kto jak nie firma IT powinien umożliwiać pracownikom zdalną pracę? Nie bronimy się przed przechodzeniem naszych pracowników na część etatu. Korzystamy z wszelkich sposobów uelastycznienia ich czasu pracy" - mówi Anna Broda.

Rozwój kariery

W kilkudziesięcioosobowej firmie nie ma wiele miejsca na ciągły awans. Są za to niepowtarzalne stanowiska, na których potrzebna jest umiejętność łączenia wiedzy z różnych dziedzin. Jest też możliwość awansu na specjalizowane wyższe stanowiska w korporacji. "Staramy się, aby kandydatów na wyższe stanowiska szukać wewnątrz firmy. Od menedżerów wymagamy nie tylko kompetencji niezbędnych na danym stanowisku, ale także umiejętności zarządzania zespołem" - mówi Anna Broda. Dlatego każdy z kandydatów przechodzi przez assessment center. Dopiero jego pozytywna opinia decyduje o awansie. Przy ocenach pracują psychologowie i menedżerowie T-Systems Polska.

Popularnym sposobem rekrutacji na niższe stanowiska są wakacyjne praktyki. Część studentów, którzy pracowali latem w T-Systems, zostaje na stałe. Znajdują zatrudnienie w Warszawie i we Wrocławiu. Większość z nich zasila zespół działu technicznego.

Więcej na temat rynku pracy na stronie praca.computerworld.pl. Zapraszamy też do przeglądania zamieszczonych tam ogłoszeń o pracę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200