Więcej pomysłów na notebooki

Coraz częściejw małych i średnich firmach notebooki zastępują komputery stacjonarne.

Coraz częściejw małych i średnich firmach notebooki zastępują komputery stacjonarne.

Choć postęp technologiczny związany z konstrukcją komputerów przenośnych nieustannie trwa, to pojawiające się na rynku nowości mają przede wszystkim charakter modyfikacji, a nie zasadniczej zmiany architektury. Takie nowinki, jak PC, Centrino lub modele z wyświetlaczami o przekątnej 17", nie wprowadzają istotnych zmian technicznych, choć oczywiście, z punktu widzenia użytkownika, znacznie podnoszą atrakcyjność komputerów przenośnych.

Trudne początki Tablet PC

Premiera Tablet PC odbyła się w listopadzie 2002 r. Tablet PC to note-book z odłączanym lub obracanym dotykowym wyświetlaczem, na którym, jak w przypadku palmtopów, można pisać za pomocą rysika. Komputery pracują pod kontrolą opracowanej specjalnie dla tego typu urządzeń wersji Windows XP. Największą innowacją są mechanizmy rozpoznawania pisma odręcznego.

Obecnie można wyróżnić trzy podstawowe wersje komputerów Tablet PC: modele przypominające palmtopy o dużych wymiarach, sprzęt wyposażony w zintegrowaną klawiaturę i obracany wyświetlacz, które mogą wyglądać jak standardowy notebook, oraz urządzenia modułowe z odłączaną .

Podczas premiery urządzeń Microsoft szumnie zapowiadał, że w ciągu najbliższych pięciu lat Tablet PC zdominuje rynek komputerów osobistych. Na razie wyniki sprzedaży nie napawają optymizmem. Według danych opublikowanych pod koniec lipca br. przez badającą rynek firmę Canalys na terenie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki od listopadowej premiery sprzedano mniej niż 100 tys. sztuk Tablet PC. W II kwartale tego roku popyt na tablety spadł o 23% w porównaniu z pierwszym kwartałem. Głównych przyczyn słabego popytu upatruje się w zbyt małym zaangażowaniu promocyjnym Microsoftu i skromnej liczbie aplikacji przeznaczonych dla tego typu komputerów. W Polsce sprzedaż Tablet PC jest marginalna.

W Europie ok. 15 różnych firm oferuje Tablet PC. Według Canalys największe udziały w sprzedaży tego sprzętu mają: HP (28%), Fujitsu Siemens (12,9%), Toshiba (11%) i Acer (10,8%). Symptomatyczne jest jednak, że spośród znanych producentów na wprowadzenie tego typu modeli wciąż nie zdecydowały się Dell, IBM i Sony.

Centrino w eterze

Pod marką Centrino, aktywnie promowaną przez Intela, kryje się zestaw układów scalonych z procesorem Pentium M, obsługującym go chipsetem i855 i kontrolerem sieci bezprzewodowej IEEE 802.11b - PRO/Wireless 2100. Upowszechnienie się tego typu zestawów może mieć ogromne znaczenie dla popularyzacji sieci bezprzewodowych i spowodować, że interfejs 802.11 stanie się standardowym elementem każdego komputera, podobnie jak stał się nim już port USB.

Obecnie większość producentów oferuje modele laptopów przystosowane do korzystania z interfejsów obsługujących również inne niż 802.11b standardy łączności bezprzewodowej. Według szacunków aż 42% sprzedanych w tym roku notebooków jest oparte na Centrino. Łączność bezprzewodowa stanie się standardowym wyposażeniem każdego komputera przenośnego około 2007 r.

Mniejszy pobór mocy - dłuższa praca

Przez wiele lat nie udawało się producentom wydłużyć czasu autonomicznej pracy notebooków (bez zasilania zewnętrznego). Niedawno pojawiła się nadzieja na poprawę sytuacji. Z jednej strony Intel, do-minujący dostawca procesorów do notebooków, opracował nową architekturę procesorów Pentium M, która umożliwiła wydłużenie czasu pracy komputerów z 2 do 4, 5 godz., z drugiej, Transmeta oraz VIA opracowują i sprzedają konkurencyjne układy o bardzo niskim poborze mocy.

Pentium M ma mniejszą częstotliwość od stosowanych w notebookach układów Pentium 4-M, ale np. Pentium M 1,6 GHz jest o ok. 15% wydajniejszy od Pentium 4-M 2,4 GHz. Układ ten umożliwia wydłużenie czasu pracy notebooka o 76%.


TOP 200