Więcej outsourcingu i offshoringu usług IT

Według analityków Gartnera w 2011 roku koszty outsourcingu będą stanowiły średnio 30% wydatków na IT. W następnych latach zmieni się specyfika działań wyprowadzanych poza organizację. Wzrośnie również popularność offshoringu procesów biznesowych.

Zdaniem analityków wzrost popularności offshoringu będzie stymulowany koniecznością redukcji kosztów prowadzenia działalności. Z raportu przygotowanego przez firmę Gartner wynika, że amerykańskie przedsiębiorstwa przodują w zakresie offshoringu procesów biznesowych. Obecnie ok. 15% biznesowych usług IT jest realizowanych poza granicami tego kraju. Eksperci Gartnera szacują, że w 2013 roku odsetek ten wyniesie 25%, a pięć lat później - 40%. W skali globalnej w 2011 roku wydatki na outsourcing usług oraz infrastruktury informatycznej wyniosą ok. 30% kosztów działalności przypadających na IT.

Zdaniem analityków w skali światowej największym dostawcą usług outsourcingu BPO pozostają Indie. Na kolejnych miejscach uplasowały się Argentyna, Południowa Afryka i Nowa Zelandia. Na liście 10 państw świadczących najwyższej jakości usługi outsourcingu IT w regionie EMEA znalazła się również Polska. Eksperci Gartnera brali pod uwagę m.in. możliwości komunikacji w języku angielskim, krajową infrastrukturę transportową i informatyczną, a nawet stosunek władz poszczególnych krajów do tego rodzaju działalności.

Zobacz również:

Eksperci spodziewają się również znacznego wzrostu znaczenia automatyzacji i informatyzacji procesów outsourcingu BPO. Obecnie zdecydowana większość (90%) tego rodzaju działań jest realizowana ręcznie. Analitycy prognozują, że już w 2013 roku 35% usług związanych z outsourcingiem procesów biznesowych będzie w pełni zautomatyzowana. Kolejne pięć lat później odsetek ten ma wynieść 55%.

Więcej na temat outsourcingu:

Wartość kontraktów outsourcingowych podwoi się do 2012 roku

Outsourcing może być zagrożeniem

Amerykanie też mają problem z brakiem programistów


TOP 200