Więcej niż procesory

Firma AMD za 5,4 mln USD przejmuje ATI Technologies - kanadyjskiego specjalistę od układów graficznych.

Firma AMD za 5,4 mln USD przejmuje ATI Technologies - kanadyjskiego specjalistę od układów graficznych.

Zarząd AMD wierzy, że fuzja z kanadyjską firmą to szansa na opuszczenie niszy producenta procesorów do komputerów i serwerów. Chociaż na razie oferta obu firm spotyka się tylko na polu desktopów, to wkrótce - wedle zapowiedzi obu firm - AMD i ATI opracują wiele produktów integrujących różne technologie. AMD zamierza wykorzystać potencjał technologiczny ATI w następujących segmentach: komputery biurkowe (specjalizowane układy graficzne dla Windows Vista), komputery przenośne (obniżenie poboru mocy procesorów i układów graficznych w notebookach), konsole do gier i elektronika konsumencka (telefony, specjalizowane układy dla telewizji cyfrowej).

Aby uzasadnić swoją strategię, AMD powołuje się na analizy firmy In-Stat. Wynika z nich, że rynek zaawansowanych telefonów komórkowych rośnie o ok. 26% rocznie, konsol do gier o 15%, a układów do telewizji cyfrowej, w tym HDTV - 59%. AMD zamierza wejść także na nowe rynki specjalizowanych, zintegrowanych układów. Od 2008 r. AMD wprowadzi też do dotychczasowej oferty wyraźną segmentację. Będzie proponować klientom cztery linie rozwiązań sprzętowych przeznaczonych do różnych segmentów rynku: ogólnych zastosowań, platformy do przetwarzania danych, przetwarzania grafiki i platformy dla systemów multimedialnych.

AMD jak dotąd nie opierało swojej strategii na akwizycjach. Spółka ma na koncie niewiele przejęć. W 1987 r. zakupiła Monolithic Memories, firmę specjalizującą się w technologiach pamięci. Jesienią 1995 r. AMD przejął NexGen za 860 mln USD. Dzięki temu opracowany przez NexGen procesor Nx686 stał się własnością AMD.

NexGen to pierwsza firma, która wyprodukowała klon Pentium i Pentium Pro, najszybsze wówczas procesory Intela. Z kolei ATI dokonało kilku niewielkich zakupów, m.in. XGI Technology, Bitboys i CuTe Solutions, pozyskując technologie z zakresu mobilnej grafiki i cyfrowej telewizji.

Więcej niż procesory

Udział producentów procesorów na polskim rynku

Fuzja AMD i ATI szacowana jest na 5,4 mld USD. Transakcja zostanie zamknięta w IV kwartale 2006 r. Po zakończeniu fuzji nowa firma będzie miała 14 900 pracowników. Kierować nią będzie Hector de J. Ruiz, prezes AMD, a David E. Orton - prezes i dyrektor ATI - obejmie stanowisko wiceprezesa spółki. Nowa firma będzie nosić nazwę AMD. Być może marka ATI zostanie zachowana, choć fuzja oznacza koniec samodzielnej działalności ATI Technologies - legendy rynku układów graficznych. Łączne przychody nowej spółki wyniosą ok. 8 mld USD, podczas gdy roczne obroty Intela to prawie 39 mld USD.

Połączenie z AMD nie oznacza zmian zasad współpracy ATI z Intelem w zakresie produkcji chipsetów. "W ramach licencji nadal będziemy produkować chipsety dla procesorów Intela" - podkreśla Phil Eisler, wiceprezes i dyrektor naczelny ATI Technologies. Konsolidacja oznacza jednak zmianę sytuacji dla innego gracza - nVidii, kluczowego dostawcy chipsetów do płyt głównych z układami AMD. "Teraz, gdy AMD związało się z ich głównym konkurentem, może to oznaczać dla spółki konieczność szybkiej zmiany strategii. Wkrótce przekonamy się, czy nVidia i Intel, które do tej pory podchodziły "chłodno" do współpracy, zmienią zdanie i połączą siły" - uważa Paweł Walczak, Business Development Director firmy Action.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200